Analytička: ČR se bude muset vážně zabývat budoucností EU

Domácí
29. 3. 2017 19:04
Česko podepsalo prohlášení, v němž vyjádřilo spolu s ostatními unijními státy odhodlání pokračovat v Evropě společně (ilustrační foto).
Česko podepsalo prohlášení, v němž vyjádřilo spolu s ostatními unijními státy odhodlání pokračovat v Evropě společně (ilustrační foto).

Česká republika se vzhledem k nadcházejícímu odchodu Británie z Evropské unie bude muset začít vážně zabývat myšlenkou, jaká má EU v budoucnu být. Uvedla to analytička Jana Reschová z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Samotné vyjednávání s Británií o budoucích vztazích podle ní bude pro celou unii náročné. Analytik Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky předpokládá, že jedním z hlavních bodů vyjednávání bude otázka volného pohybu evropských občanů v Británii.

"Pro Českou republiku pravděpodobně končí období jemného euroskepticismu. Končí v tom smyslu, že pro všechny, kteří byli pro členství v EU, i pro tvrdé euroskeptiky nastane situace, kdy se budou muset postavit za myšlenku, jaká vlastně Evropská unie má být," řekla Reschová. Varianta českého odchodu z unie podle ní pravděpodobná není.

Připomněla, že Česko o víkendu na summitu v Římě podepsalo prohlášení 27 unijních států, v němž vyjádřily odhodlání pokračovat v Evropě společně. "Jestliže se k tomu Česká republika přihlásila, pak se bude muset přihlásit i k trendům, které sjednocují Evropskou unii," řekla s tím, že mezi tyto integrační stimuly může nově kromě ekonomiky patřit i ozbrojená síla.

Vyjednávání mezi EU a Británií o podobě budoucích vztahů podle Reschové bude velmi intenzivní a nemusí na něj stačit dva roky od formálního zahájení výstupního procesu, které předpokládají smlouvy. Jednání podle ní bude klást velké nároky i na členské státy a jejich zástupce. "Bude to vyžadovat soustředěné úsilí evropských poslanců za Českou republiku, aby v Evropském parlamentu zastupovali hlavní proud politických priorit České republiky, ne individuálně každý svou stranu," řekla.

Složitá jednání očekává i Kruliš, a to zejména v otázce volného pohybu osob. "Dá se očekávat, že pro Británii to bude jedna ze základních věcí, které bude chtít vyjednat," řekl. Rozhovory podle něj mohou dopadnout tak, že Londýn bude na občany EU pohlížet jako na cizince ze třetích zemí, pravděpodobnější ale je, že se strany dohodnou na mírnějším režimu. "Proti současnému stavu ale bude mít Británie víc volnosti v tom, kdyby pociťovala velký příliv pracovníků z Evropy a chtěla to omezit," řekl.

V případě neúspěšných jednání podle něj hrozí pro obě strany závažné dopady. "Nastaly by diskontinuity včetně toho, že by Britové pravděpodobně ani nedoplatili podíl do evropského rozpočtu v rámci sedmiletého rámce. Na obou stranách by se zvedly celní bariéry, což by obchod dost poznamenalo," řekl.

Unie by podle něj neměla mít zájem na tom dohodě bránit. "Kdyby se jednání zaseklo na nějakém trucovitém přístupu Evropské unie, nemuselo by se jí to vyplatit. Pravděpodobně by to vedlo k tomu, že by posílily euroskeptické proudy, které by říkaly, že měly celou dobu pravdu, že EU je moloch, který trestá každého, kdo chce odejít," uvedl Kruliš.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , evgeniyauvarova

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ