Možná i desítkám žalob by mohlo čelit ministerstvo obrany kvůli razantnímu propouštění. Vojáci si totiž nenechávají výpovědi líbit. Pokud armáda neustoupí, může vše skončit u soudu.
Miroslav Pechát byl v armádě 21 let. Bývalý kapitán vrtulníku stihl vystudovat i práva. Do zpráv se dostal už loni v červnu, kdy mu vysadil motor a on musel nouzově přistát. Nyní je necelý rok v civilu a své právní znalosti mimo jiné dává do služeb vojákům, kteří mají pocit, že se jim děje ze strany armády příkoří.
Jedním z jeho "klientů" je jeho kamarád, taktéž kapitán vrtulníku, Jan Ambróš. Ten se ozval v minulosti už několikrát, takže logicky není mezi nadřízenými příliš populární. "Chci dodržovat předpisy a zákony," říká Ambróš, který v současnosti slouží v pražských Kbelích. "Kvůli tomu, že jsem si párkrát otevřel ústa a řekl svému velení, že všechny věci nejsou tak, jak by měly být, Tak mi dali výstrahu a teď, když se objevila možnost, tak mě chtějí vyhodit."
ČTĚTE TAKÉ: Vojáci mají první obrněné transportéry Pandur II
Onou možností je radikální snižování stavů kvůli škrtům v rozpočtu. Ministerstvo předpokládá, že hodně ušetří i přesto, že na zákonných náhradách propuštěným vojákům vyplatí 350 milionů korun. Výpovědi jsou postupně rozdávány 1800 vojákům a tisícovce civilních zaměstnanců tak, aby ke konci roku armádu opustili. Doposud se armáda rozloučila s 932 vojáky, zbytek dostane výpověď do konce října.
"Podle mě je v případě Honzy Ambróše prokazatelné, že se jedná o diskriminační rozhodnutí a šikanu," říká Pechát. "Proto jsem přemýšlel, jak se tomu dá bránit. Zvažoval jsem různé argumenty, začal jsem koukat do komentovaných zákonů."
Účelová opatření?
Jak Pechát studoval rozhodnutí ministerstva o snižování stavů, došel k tomu, že ne všechno je v pořádku. Tvrdí například, že argument o propouštění z organizačních důvodů je lichý: "Musí být nějaký důvod, motiv, aby došlo k organizačním změnám, pak se ty organizační změny musejí nějakým způsobem realizovat nebo musí být formální představa, k čemu bude docházet, a pak se teprve může zrušit místo. Postup v rámci armády byl úplně jiný - dejte mi jména a ti lidé budou propuštěni."
Poukazuje také na to, že ministerstvo účelově pozastavilo starší nařízení týkající se "organizačních, dislokačních a mobilizačních změn", což podle něj naznačuje, že o žádné organizační změny ve skutečnosti nešlo.
Pochybnosti má i právník Daniel Šulc z firmy JURIS, který se zběžně seznámil s Pechátovými výhradami: "To je právě to, co se často zneužívá. A je jedno, jestli je to v armádě, nebo u civilního zaměstnavatele. Řekne se, že se místa ruší kvůli organizační změně, ale ve skutečnosti žádná neprobíhá."
Pechát okamžitě Ambróšovi doporučil, aby podal odvolání proti výpovědi. Armáda má povinnost na ně odpovědět do devadesáti dnů a pak může proběhnout soud. Formulář k odvolání navíc zveřejnil na internetových stránkách problemyvarmade.cz, aby dal šanci i dalším vojákům. A tvrdí, že se mu už ozvalo několik lidí, kteří se chtějí odvolávat. Vše má totiž jeden háček - propuštěný se musí odvolat do patnácti dnů od obdržení výpovědi. Pokud tak neučiní, má smůlu.
Desítky odvolání
Podle informací ministerstva obrany doposud podala odvolání proti výpovědi zhruba desetina vojáků, což je přibližně devadesát. Těžko říct, kolika odvoláním a případným žalobám bude muset ministerstvo čelit. Nicméně mohlo by jít o desítky a možná i o více než sto. Výpovědi přitom byly rozdávány především v září tak, aby se všechno stihlo do konce roku a mnoho lidí možnost se odvolat zřejmě nenapadla. U soudu však mají ti, co obdrželi výpověď, slušnou naději na úspěch. "Doporučil bych žalovat. Náš právní systém je udělán tak, že málokdy zaměstnavatel uspěje. Zaměstnanec je ve výhodě," dodává Daniel Šulc.
S razantním množstvím výpovědí nesouhlasí ani Českomoravský odborový svaz civilních zaměstnanců armády. Jeho předsedkyně Jitka Šebková říká, že vše bylo šito horkou jehlou a podle toho to vypadá. "Máme tady desítky stížností od občanských zaměstnanců, že nejsou dodržována některá pravidla. Byl velmi malý časový prostor na projednání a informování odborových orgánů," tvrdí.
ČTĚTE TAKÉ: Armáda chystá rychlý nákup za dvě miliardy
Ministr obrany Martin Barták několikrát řekl, že pokud se dozví o případech, kdy bude snižování stavu zneužito ke zúčtování s nepohodlnými, zasáhne. A právě Ambróš má pocit, že je to jeho případ. V tom se ostatně může lišit od jiných, kteří dostali výpověď. Snažil se dostat služebním postupem k ministru Bartákovi. Zjistil však, že nadřízené stupně chtějí poctivě využívat třicetidenní lhůty na vyřízení žádosti, takže kdyby šlo všechno dobře, dostal by se k ministrovi někdy v lednu nebo v únoru - tedy v době, kdy už bude v civilu. Tak mu minulý týden poslal dopisy s informacemi o svém případu na ministerstvo a úřad vlády. A teď je zvědav, jestli se k ministrovi někdy dostanou.
"Jsem v armádě více jak dvě desítky let. Teď využili příležitosti, zrušili moje funkční místo a řekli mi, že pro mě není v armádě místo," dodává Ambróš. "Říkal jsem jim, že odešli tři kapitáni, takže se uvolnila tři místa. Ani jedno mi nenabídli, přestože budou piloty potřebovat kvůli držení služeb. Jsem přesvědčený, že je to zaujatost proti mně."
Foto: archiv Miroslava Pecháta, Robert Sedmík, Jan Schejbal