Česká armáda převzala prvních 17 obrněných transportérů Pandur II. A zároveň rakouský Steyr předal výrobu těchto vozidel Vojenskému opravárenskému závodu Nový Jičín. Znamená to, že dalších 90 vozidel bude vyrobeno v Česku. Přinese to více pracovních příležitostí a větší zakázky pro české firmy. Pro vojáky to zase znamená modernizaci i další prostředek, který by chtěli vyslat do misí.
"Konečně jsme se dočkali," konstatoval v Novém Jičíně náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Za ním stál v hale Vojenského opravárenského závodu v Novém Jičíně jeden obrněný transportér Pandur II a další dva v různé fázi rozpracovanosti - jedna kovová skořepina připevněná na stroji se pohybovala sem a tam a do druhého technici montovali součástky.
Zakázka na Pandury pro českou armádu patří k těm kontroverzním a tak Pickova slova nebyla vyřčena do větru. O pořízení obrněnců se totiž mluví od roku 2003. Vítězem tendru se v roce 2006 stal Steyr a smlouvu na nákup téměř dvouset vozidel za více než 23 miliard korun podepsal těsně před odchodem z funkce ministr obrany Karel Kühnl. Kvůli problémům s dodávkami ale česká vláda rok poté od smlouvy odstoupila. Nakonec se dojednala změna smlouvy - česká armáda odebere 107 Pandurů za 14,4 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Druhá šance pandurů, vláda popřela sama sebe
Rakušané dostali košem. Ministerstvo pandury nechce
Výhodná zakázka
Prvních 17 vozidel včera armáda převzala a transportér s číslem 18 je již vyráběn v Novém Jičíně. "Tato zakázka je po modernizaci tanku T-72 pro nás druhá nejlepší," řekl ředitel Vojenského opravárenského závodu Nový Jičín Adolf Veřmiřovský.
"Z hlediska budoucnosti podniku je to však zakázka nejlepší, protože zahrnuje například záruční i pozáruční servis." Zároveň jsou v podle něj v běhu jednání s většinovým majitelem Steyru, americkou zbrojovkou General Dynamics o spolupráci na dalších projektech. Veřmiřovský nechce prozradit nic konkrétního, ale mělo by jít o výrobu dalších vozidel pro jiné zákazníky, což by mělo pomoci rozvoji podniku.
Vojáci se těší
V Novém Jičíně to vypadalo, jako by Pandury měly být tím, co pomůže nejenom armádě, ale i civilnímu sektoru. A to nejenom vytvářením pracovních míst, ale i takzvanými offsetovými programy, což znamená, že se rakouský výrobce zavázal v Česku investovat předem dohodnutou částku. V tomto případě jde konkrétně o zakázky a investice v hodnotě 18 miliard korun.
"Dle smlouvy mají být plněny offsety ve výši 150 procent ceny," pochvaloval si náměstek ministra obchodu a průmyslu Erik Geuss. "Podíl českých firem účastnících se projektu je vysoký, do výroby se zapojí 3500 až čtyři tisíce zaměstnanců a v současnosti už je schváleno devět offsetových programů ve výši 2,5 miliardy korun." Přibližně padesát procent součástek se vyrábí v Rakousku, zbytek v Česku.
Vojáci zase očekávají zásadní modernizaci autoparku. "Pandury II mohou sloužit nejenom vojákům, ale i při živelních katastrofách. Také doplní vozidla v misích," řekl generál Picek. Kdy ovšem by armáda chtěla Pandury především do Afghánistánu vyslat, nechtěl náčelník generálního štábu specifikovat. Dodal pouze, že už to mohou být některé z dnes převzatých vozů. Problém je v tuto chvíli totiž v nedostatku vyškolených obsluh.
Nové Pandury by měla dostat především 4. brigáda rychlého nasazení. Budou v šesti variantách - jako bojové vozidlo pěchoty (72 kusů), jako vozidlo velitele roty (11 kusů), průzkumné vozidlo s lokátorem (osm kusů), průzkumné vozidlo bez lokátoru (osm kusů), ženijní verze (4 kusy) a zdravotnická verze (4 kusy). Letos bylo dodáno 17 Pandurů II a posledních pět má být dodáno v roce 2013.
Foto: František Šulc