Armáda se postará o jídlo <span>pro veterány</span>

Domácí
18. 6. 2008 19:59
Ministryně Vlasta Parkanová.
Ministryně Vlasta Parkanová.

Ministryně Vlasta Parkanová.Váleční veteráni mají získat nárok na stravování v armádních jídelnách nebo příspěvek na stravu, který zatím jistý neměli. Ministerstvo obrany na to počítá s více než 11 miliony korun ročně. Vyplývá to z vládní novely, kterou sněmovna hladce schválila už v prvním čtení. Novela má také umožnit povýšení vysloužilcům, kterým kvůli věku či zdravotnímu stavu zanikla branná povinnost.

"Jmenování do vyšších vojenských hodností je výrazem nejen jednoho z největších ocenění a uznání zásluh, ale současně i morálním ohodnocením činnosti válečných veteránů," řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová. Chtěla by veterány takto odměnit již letos při 90. výročí vzniku československého státu. Novela má podle ministryně také uzákonit praxi ministerstva přispívat veteránům při jejich slavnostních nebo pietních akcích poskytnutím čestné jednotky, vojenské hudby nebo dopravy.

Podle odhadů je v současnosti v Česku asi 3500 veteránů z druhé světové války a asi 16 ticís novodobých veteránů, kteří se účastnili mírových operací v zahraničních misích, v Perském zálivu, v Kosovu, v Afghánistánu či v Iráku. Pojem vojenský veterán je zakotven v zákoně. Musí být českým občanem, mít osvědčení o účasti v boji za národní osvobození v letech 1939 - 1945 nebo sloužit alespoň třicet dní v zahraniční misi.

Novela, kterou musí ještě projednat Senát, má také jednoznačně zabránit tomu, aby osvědčení válečného veterána mohli získat ti, kteří by podmínky pro jeho vydání formálně splnili, ale sloužili v nepřátelské armádě nebo s nepřítelem kolaborovali. Na osvědčení nemají mít nárok ani vojáci ze zahraničních misí, kteří byli kvůli provinění z armády propuštěni. "Bylo by to nespravedlivé vůči účastníkům národního boje za osvobození a těm, kteří řádně sloužili v místech válečných konfliktů," řekla Parkanová.

Veteránům se sníží o polovinu čátka, která jim musí zbýt z přijmu

Vláda novelou také upravuje úhradu nákladů na bydlení, stravu a služby válečnému veteránovi tak, aby byla v souladu se zákonem o sociálních službách. Veteránům se tak z 30 na 15 procent snižuje částka, která jim musí zbýt z příjmu po odečtení dalších nákladů za pobyt v domě pro vysloužilce.

Na finanční situaci veteránů to ale podle Parkanové nebude mít žádný dopad. Jejich důchod se pohybuje se v průměru kolem 16 tisíc korun měsíčně a za pobyt v domě pro vysloužilce zaplatí maximálně 7200 korun měsíčně, uvedla ministryně. "Neexistuje jediný český válečný veterán, kterého by se limit 30 procent, natož 15 procent, fakticky týkal," dodala.

Ministerstvo naopak hodlá veteránům poskytovat příspěvek na stravu, pokud by nechtěli využít nabídky armádních jídelen. Výše příspěvku má být podle Parkanové stejná jako u bývalých vojáků z povolání, kteří před odchodem do důchodu sloužili na ministerstvu. Konkrétní výši příspěvku ale ministryně neuvedla.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ