Armádě došla trpělivost. <span>Kóta 718</span> je prázdná

Domácí
9. 6. 2008 16:34
Aktivisté nedbali zákazu vstupu do oblasti plánované stavby radaru.
Aktivisté nedbali zákazu vstupu do oblasti plánované stavby radaru.

Aktivisté nedbali zákazu vstupu do oblasti plánované stavby radaru.Kóta 718 je po šesti týdnech blokády zase v moci české armády. Vojáci v pondělí odvezli všechny aktivisty Greenpeace, kteří na kopci v Brdech protestovali proti  záměru vybudovat americký radar. Původní informaci aktivisty Jana Piňose potvrdil mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Tři aktivisty vojáci odvezli a další dva s použitím lezecké techniky sundali z plošin na stromech.

"Vzhledem k tomu, že s námi spolupracovali, tak to nebyl až tak velký problém," poznamenal Čermák s tím, že nikdo nebyl zraněn. Na kótě 718 tábořilo od 28. dubna bez povolení několik osob. Protože nereagovaly na opakované výzvy k opuštění prostoru, vojenská policie dnes zakročila. "Tyto osoby měly dostatek času opustit vojenský újezd dobrovolně," sdělil Čermák.

ČTĚTE TAKÉ: Mluvčí vojenské policie: Na zákrok byly ideální podmínky

K dnešnímu zásahu v Brdech vedl vojenskou policii mimo jiné neúnosný pohyb lidí ve vojenském prostoru. Bez povolení sem masivně přicházeli i lidé, kteří neměli s aktivisty nic společného a nemířili za nimi. Argumentovali ale tím, že když se mohou v prostoru beztrestně zdržovat Greenpeace, chtějí tam jít také. Čermák to řekl na tiskové konferenci.

Nekontrolovaný pohyb neoprávněných osob omezoval armádu ve výcviku. V prostoru mají cvičit vojáci připravující se na zahraniční misi. "Zdržení výcviku nebylo dramatické, ale bylo," uvedl mluvčí. Lidé se navíc pohybovali i v nebezpečných prostorech újezdu, kde byl kvůli nevybuchlé munici ohrožen jejich život.

Podle Piňose aktivisté věděli už dopředu, že armáda něco chystá, protože do prostoru vjelo větší množství techniky.

Aktivisté Greenpeace v Brdech

28. dubna 2008 - Členové Greenpeace obsadili ve vojenském prostoru Brdy místo, kde má stát americký protiraketový radar.


3. května - Aktivisty navštívili dva středočeští poslanci sociální demokracie, příbramský starosta Josef Řihák a předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček.

5. května - Aktivisté chtěli v Praze předat dopis generálnímu tajemníkovi NATO Jaapovi de Hoop Schefferovi. Osobní předání dopisu se ale nepodařilo.

8. května - Aktivisté Greenpeace a Ne základnám pokřtili na kótě 718 patnáctimetrový dřevěný most setkání, který podle nich nemá na rozdíl od radaru lidi rozdělovat, ale spojovat.


12. května - Vedoucí protiradarové kampaně Greenpeace Jan Freidinger zhruba odhadl dosavadní náklady na dvoutýdenní pobyt aktivistů na kótě do 100 tisíc korun.

30. května - Aktivisty navštívili členové Strany zelených

 

2. června - Greenpeace na kótě vyhlásili samostatný mírový stát Peaceland.


8. června - Ředitel Greenpeace Jiří Tutter uvedl, že aktivisté se snaží zprovoznit vlastní rádiové vysílání.


9. června - Vojáci prý odpoledne začali odvážet aktivisty. 
 

Dnes je to týden, co aktivisté vyhlásili na kótě svůj "stát" Peaceland. K jeho základním zásadám prý patří, že se tam nesmějí nosit zbraně. Aktivisté proto deklarovali, že pokud tam přijde vojenská policie se zbraněmi, odmítnou se jim prokázat průkazem totožnosti. Na to policie reagovala prohlášením, že takové lidi může nechat předvést ke zjištění totožnosti na služebnu státní policie.

Obklíčili nás

Zatímco v minulých týdnech policisté denně aktivisty na kótě legitimovali, v minulém týdnu po prohlášení aktivistů o vzniku "státu" to neudělali ani jednou, tvrdí Piňos. Teprve dnes prý větší množství vojáků přišlo do tábora Greenpeace a chtělo po přítomných lidech doklady.

"Obklíčili nás, potom přišli do tábora a byli jsme požádáni, abychom se legitimovali. To jsme na území Peacelandu odmítli. Pak už můžu mluvit jen sám za sebe, ostatní jsem neviděl, odvlekli mě k autu a vezou nás ven," popsal Piňos. Informace o tom, co se stalo s trojicí lidí, kteří byli na plošinách na stromech, neměl. Zadržené aktivisty vojenská policie údajně veze do Příbrami.

Podle premiéra Mirka Topolánka, který o akci dopředu věděl, vojenská policie jenom zjednala pořádek. "Doufám, že zasáhla velmi citlivě," řekl Topolánek.

Už dříve prý aktivisté dostali neoficiální informaci, že měl být podepsán rozkaz k vyklizení kóty. "Další informace říkala, že policisté fasují přístroje na noční vidění, ale nic se zatím neodehrálo," řekl o víkendu ředitel Greenpeace Jiří Tutter. Mluvčí vojenské policie Jan Čermák v neděli zopakoval od konce dubna neměnné stanovisko, že "o případném silovém řešení situace na kótě nemá informace".

ČTĚTE TAKÉ: Greenpeace v Brdech moknou, demonstrovat chtějí dál
                        Armáda zkasíruje aktivisty za stanování v Brdech

Ilustrační foto: greenpeace.org

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ