Armádě došla trpělivost. Zbaví se <span>extremisty</span>

Domácí
19. 12. 2008 09:45
Martin Hrach na loňské neonacistické demonstraci v Mostě.
Martin Hrach na loňské neonacistické demonstraci v Mostě.

Martin Hrach na loňské neonacistické demonstraci v Mostě.Profesionální voják, člen dělostřeleckého oddílu Martin Hrach si musí hledat nové zaměstnání. Armáda se jej zbaví v březnu příštího roku kvůli jeho neonacistickým aktivitám. Hrach, známý jako vůdčí postava gangu fotbalových chuligánů z Mostecka Radical Boys, navíc čelí podezření, že při listopadovém střetu radikálů s policisty v Janově vyzradil extremistům informace o strategii policejního zásahu.

Když letos v květnu armáda "čistila" své jednotky od sympatizantů pravicových extremistických hnuti, byl v hledáčku vojenských specialistů i Martin Hrach. Profesionální voják a člen 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu v Pardubicích však nakonec z podezření vyvázl.

ČTĚTE TAKÉ: Extremisté v armádě? Policie řešila třináct podezřelých

A to přesto, že existovaly záznamy prokazující jeho účast na vzpomínkové akci na nacistického zločince Rudolfa Hesse či na loňské bitce příznivců Národního odporu s policejními těžkooděnci.

Martin Hrach na letošní demonstraci Národního odporu v Brně.Ani v jednom z případů se však vojenské rozvědce nepodařilo dokázat, že spáchal trestný čin či že jednal protiprávně.

"Z toho důvodu proti němu nebyly zahájeny úkony trestného řízení a šetření bylo ukončeno," informuje Jan Šulc z Kanceláře náčelníka generálního štábu.

Na popud ministryně obrany Vlasty Parkanové, která slíbila, že Hrach opustí řady tuzemského vojska, byl však vydán rozkaz, aby s ním nebyla prodloužena smlouva.

"Na jmenovaného byl vydán personální rozkaz na zánik služebního poměru uplynutím stanovené doby. Hrach odejde z armády v březnu 2009," dodává Šulc.

Hra na dvě strany

Jako vůdčí postava gangu fotbalových chuligánů z Mostecka Radical Boys se Hrach podílel na většině akcí, které v poslední době pořádala krajně pravicová hnutí. Při listopadovém střetu extremistů s policií měl údajně neonacistům vyzradit plán policejního zásahu.

17. listopadu, litvínovské sídliště Janov: krvavá řež jako dlouho ne."Několik dní před akcí vykládal svým kamarádům, že má exkluzivní informace ohledně příprav a taktiky policie od členů pořádkových oddílů z okresních jednotek," píše ve svých novinách Antifašistická akce.

"Potvrzuje to i fakt, že byl schopen s předstihem několika dní na diskuzním fóru hooligans vcelku přesně popsat strukturu budoucí policejní akce," pokračuje "Antifa" s tím, že existuje i podezření, že zprávami o policejní taktice zásoboval radikály i v průběhu samotného střetu.

ČTĚTE TAKÉ: Janov sčítá škody po bitvě. Policie obvinila 12 výtržníků

Takové nařčení ovšem zástupci severočeské policie považují za nepravděpodobné. "Únik informací mohl nastat jedině z vnitřní internetové sítě policie, kde se povinně zveřejňují rozkazy, jak bude veden zásah. Měli jsme takové náznaky, že tyto údaje bude chtít kdosi zneužít," připouští policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Řež pravicových radikálů a policejních těžkooděnců skončila bez vítězeDodává však, že zveřejněné informace nejsou zásadního charakteru. "Mluví se v nich o počtech nasazených policistů či techniky. Struktura samotného zásahu se dotváří až na místě," popisuje mluvčí.

Vedení policie a Ústeckého kraje se chystá v pátek policisty, kteří zasahovali 17. listopadu v Janově a byli zraněni, odměnit medailemi za statečnost.

ČTĚTE TAKÉ: Bili se s extremisty v Janově. Dostanou medaile

Že by se v budoucnu ukázalo, že někdo z vyznamenaných "pouštěl" cenné informace druhé straně, se neobávají. "Nevěřím, že by někdo ze zasahujících policistů ohrožoval sebe či kolegy tím, že by extremistům údaje zveřejnil," míní Hrubešová.

Foto: antifa.cz, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ