Bývalý prezident Václav Havel dnes podpořil zvolení ekonoma Jana Švejnara novým prezidentem místo Václava Klause. "Důležité by bylo, kdyby se prezidentem stal člověk, který jakoby otevře zemi novému větru. Je třeba nové krve, nových impulsů," řekl dnes Havel v novoročním rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce.
Havel k výhradám vůči Švejnarovi uvedl, že Švejnarův mnohaletý pobyt v cizině je jeho ohromnou výhodou, neboť "nebyl zapleten do zdejších sítí". Havel připomněl, že Švejnar v roce 1990 sepsal alternativní koncepci ekonomické reformy, kde tvorba právního prostředí měla předcházet transferům majetku. "Nakonec jsme nešli touto cestou a doplatili jsme na to. A já si myslím, že budoucí prezident by měl jakýmsi způsobem odekonomizovat politiku i svůj vlastní výkon té funkce," míní Havel.
Nemyslí si, že by se Švejnar nutně musel zbavovat svého amerického občanství. "Sám fakt občanství neznamená ani že hájím zájmy té země, ani že proti nim bojuji, neznamená nic. Záleží na tom, kdo jsem, co dělám, a ne kolik mám občanství v kapse," uvedl Havel.
Dvojí občanství: ano, nebo ne?
Výhrady vůči dvojímu Švejnarovu občanství mají komunisté, jimž by měl být podle Havla bližší právě liberální ekonom Švejnar. Havel se v této souvislosti pozastavil nad "zvláštní přilnavosti" komunistů k "prudce pravicovému tržnímu fundamentalistovi Klausovi".
Nový prezident by měl podle Havla přispět k tomu, aby se české prostředí vymanilo "z toho zápecnictví čecháčkovského a takového neustálého ohledu, co je v našem zájmu a co není v našem zájmu, přičemž se myslí začasté i zájem velmi krátkodobý a nepřihlíží se k těm dlouhodobým perspektivám".
Havel uvedl, že v případném novoročním projevu by jako hlava státu opět mluvil o odcizování politiky občanům. "Ta politika se stává takovou zvláštní estrádou pro občany. Od skandálu ke skandálu a vlastně důležité a podstatné věci, které vláda třeba dělá nebo parlament přijímá v podobě zákonů, nejsou vůbec poutavě dobrou češtinou vysvětleny občanům. Přednost mají nejrozmanitější aféry či pseudoaféry," míní Havel.
Za nejdůležitější loňskou událost označil prosincový vstup Česka do schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Dodal, že letošní "osmičkový" rok by mohl být zlomový v oblasti formování Evropské unie, jejíž státy čeká schvalování reformní smlouvy.
Foto: Petra Mášová, Robert Zlatohlávek