Rozhovor
Babiš má jasný cíl! Rozložit ČSSD, tvrdí Němcová
16.10.2018 15:02 Rozhovor
Premiér a zároveň lídr hnutí ANO Andrej Babiš v médiích vystupuje jako svědomitý a pracovitý politik. Jak si vede jeho vláda? V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ jsme se zeptali poslankyně Miroslavy Němcové (ODS).
Vláda má důvěru již tři měsíce. Za tu dobu v ní však proběhlo několik personálních změn, kauz a dosud není dořešen post ministra zahraničí. Jak vládu hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM vnímáte?
Negativně.
Proč?
Zejména proto, že se opírá o KSČM, což se projevuje negativně již od samého počátku. Mám dojem, že působení komunistů nabourává dosavadní demokratický způsob vládnutí.
Mohla byste popsat, v čem konkrétně?
Už jen tím, že si komunisté diktovali personální podmínky - zprvu oznámili, že tam nemůže být ministryně Šlechtová, ministr Pelikán, ministr Stropnický. Vadily jim jejich příznivé postoje směrem k NATO a k vysílání našich vojáků do misí. Domnívám se, že tímto postojem docela zásadním způsobem komunisté v této vládě nabourávají dosavadní a nezpochybnitelný pilíř, který je součástí České republiky, tedy obranného společenství NATO.
Rovněž se mi nelíbí v programové části, jak nemají vyjasněno, co skutečně vláda bude nebo nebude dělat. Napsali si mezi sebou koaliční smlouvu, kterou však nedodržují. Konkrétní příklad byl třeba minulý týden ve středu. V koaliční smlouvě se zavázali, že budou chtít zrušit karenční dobu. To je mimochodem "svatý grál", vlajková loď sociální demokracie, která uvedla, že přes tento bod nejede vlak. Nicméně ve středu ve sněmovně proběhla bouřlivá debata, při které dominantně vystupovali poslanci hnutí ANO, kteří uvedli, že je nesmysl tu karenční dobu rušit. Proč je tedy v koaliční smlouvě? Navíc když se projednávala tato problematika, chyběla ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD, aby nám zodpověděla naše dotazy...
A co se týče Andreje Babiše? To, že se scházejí v šest ráno, aby všem ukázali, jak makají, mi nepřijde normální. A to není kvůli tomu, že nerada vstávám (smích). Ale přece jen vláda potřebuje nějaký servis, konzultace s odborníky a úředníky... To je taková anomálie. Vzpomínám si, že podobně to praktikoval Vladimír Špidla, když byl předsedou vlády. No, moc dlouho mu to nevydrželo... Upřímně netuším, co si tím Babiš potřebuje dokázat. Že je superman, který maká od rána do půlnoci? Na výsledku vlády to ale moc vidět není.
A co sama spolupráce koalice? Bude do budoucna fungovat?
Nemyslím si. Ta nestabilita se projevuje už nyní. Představa, že by se mohla postupem času stávat stabilnější, je iluzorní, protože budou neustále vstupovat vnější prvky.
Které?
Například evropské volby v příštím roce. Další krajské volby, kdy přirozeně strany mají každá jiné cíle, volební program a budou se proti sobě muset vymezovat. To vždycky nabourává vládní spolupráci. Nicméně očekávám, že to bude spíše komplikovanější pro sociální demokraty, nikoli pro Babiše a hnutí ANO.
Jak to myslíte?
Andrej Babiš už díky sociálním demokratům důvěru dostal. Je evidentní, kdo v té vládě je v čele a kdo drží dveře. Je nezpochybnitelné, že ČSSD přijala tu nejvíce ponižující roli, a viděli jsme to od prvního momentu, kdy se vláda sestavovala.
Máte na mysli ustoupení ČSSD z jejích požadavků ohledně postu ministra zahraničí?
Ano. A to nechávám stranou způsobilost Miroslava Pocheho. Ale ve chvíli, kdy ČSSD oznámila, že tohle je jejich nezpochybnitelný kandidát a nikdo jim do toho nebude mluvit, protože oni rovněž nemluvili do jmen od hnutí ANO, tak jsme viděli, co se stalo. ČSSD couvla. Pro ně je působení ve vládě likvidační a Babiš to ví.
To zní, jako kdyby lídr hnutí ANO plánoval sociální demokraty "rozebrat"...
Já si myslím, že cíl Babiše je jasný - rozložit je. Protože když se rozhodnou vystoupit z vlády, Babiš tomu jen zatleská. Jejich křesla si obsadí svými lidmi a už nemusí žádat o důvěru - tu už dostal.
Myslíte si, že je tento scénář reálný?
Ano, věřím tomu, že se mu to podaří.
Naťukli jsme kauzu kolem Miroslava Pocheho. Uvedla jste, že pro ČSSD byla zásadní chyba, že ze svých požadavků ustoupila. Čelili však panu prezidentovi...
Tak za prvé, první a nejnebezpečnější fakt bylo to, že premiér nebyl ochoten podat kompetenční žalobu na prezidenta republiky. Právě v tomto procesu se mělo rozhodnout, co je skutečnou rolí prezidenta České republiky a co není. Ústavní soud to měl posoudit a aspoň by to bylo i do budoucna vyjasněné. Tím, že Babiš vytvořil pakt s Milošem Zemanem, neboť si společně tu republiku parcelují pro sebe, bylo logické, že tento krok předseda vlády nepodnikne. ČSSD ustoupila a doplatila na to Česká republika.
První pokus o sestavení vlády Andreje Babiše úspěšný nebyl. Ve druhém pokusu jsme jeho vinou a vinou prezidenta čekali na jmenování ministra zahraničí tři měsíce, to není dobrá služba České republice. Jenže si uvědomme, že ze čtyřletého mandátu již uplynula čtvrtina, a to je strašlivý hazard. A pokud Babiš tvrdí, že stát chce řídit jako firmu, tak pokud by tedy promarnil čtvrtinu času tím, že by ji nebyl schopen ani personálně postavit na nohy, aby mohla plnit všechny své funkce, obávám se, že by brzy zbankrotovala.
Předseda vlády se však prezentuje tím, že se aktivně podílí na spolupráci se zahraničními kolegy...
V normální demokratické společnosti mají mít nějak odstupňované role. On tomu však velmi napomohl, abychom toho ministra zahraničí tři měsíce neměli.
Proč, to bylo pro něj výhodnější?
Pro něj to bylo vyhřívání na sluníčku a ukazování toho, že teď si podal ruku s Macronem, zítra si ji podá s Angelou Merkelovou a Donald Trump už se nemůže dočkat, až ho přivítá. Je to jen naplnění jeho ega.
Vy jste v médiích často kritizována, že jste - cituji - "až moc snaživá politička" v souvislosti s různými vystoupeními na protestních akcích proti předsedovi vlády. Jste až moc aktivní?
Tohle tvrdí lidé, kteří se mnou nesouhlasí. Je v pořádku, že mají jiný názor. Jenže oni mají potřebu dehonestovat člověka frázemi typu, že tomu nerozumím, že jsem až moc snaživá či aktivní. Já to neřeším. Kdybych to řešila, odvádělo by to mou pozornost zbytečně jinam.
Miroslava Němcová |
Je česká politička za Občanskou demokratickou stranu, v letech 2010-2013 předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Poslankyní je od roku 1998, v letech 2002-2006 byla místopředsedkyní a v letech 2006-2010 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V letech 2010-2012 zastávala funkci 1. místopředsedkyně ODS. Předtím i poté byla řadovou místopředsedkyní strany. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.