Mimořádná kontrola Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nezjistila žádné manipulace s důkazy v případu vraždy ve Slopném na Zlínsku z roku 2011. Případem se nedávno zabýval server Seznam Zprávy, který poukázal na některé nesrovnalosti. Jeho závěry se ale podle NSZ míjí s fakty v trestním řízení. NSZ o tom dnes informovalo na svém webu.
Za vraždu byli v minulosti odsouzeni Maroš Straňák ze Slovenska a Čech David Šimon, odpykávají si tresty 24,5 a 20,5 roku vězení. Seznam Zprávy si podle sdělení ČTK za svými zjištěními stojí.
"Kontrola provedená Nejvyšším státním zastupitelstvím ve věci údajné manipulace s důkazy potvrdila, že v přípravném řízení byl náležitě zjištěn skutkový stav, o němž nejsou důvodné pochybnosti," uvedlo NSZ. Příslušné orgány činné v trestním řízení podle NSZ dospěly k zákonnému a důvodnému závěru o neexistenci skutečností, které by nasvědčovaly podezření, že by se státní zástupce v dané věci dopustil trestné činnosti.
Závěry kontroly NSZ jsou pro Seznam Zprávy podle mluvčí Seznamu Anety Kapucianové překvapivé. "Stojíme si za kvalitní a detailní prací novinářek, jejichž zjištění byla v rámci veřejné diskuse v daném obsahu transparentně uvedena, včetně relevantních podkladů," řekla ČTK.
K usvědčení Straňáka se Šimonem mimo jiné přispěli i bratranci Milan Rakaš a Ludvík Mencl, dříve Rakaš, kteří tvrdili, že se jim Straňák ve vazbě s vraždou svěřil. Mencl, jenž byl v minulosti odsouzený za podvod, novinářkám Seznamu Zprávy tvrdil, že se mu Straňák k vraždě nepřiznal a čin popíral. Řekl jim, že dostal nabídku nižšího trestu, pokud bude v případu vypovídat. Letos v březnu však Mencl u soudu uvedl, že reportérkám lhal.
V případě Rakaše server uvedl, že mu soud v minulosti krátce před jeho svědectvím proti Straňákovi ze zdravotních důvodů přerušil trest vězení, který si odpykával za investiční podvod. Do vězení se poté nevrátil. Rakaš ale odmítl, že by propuštění mohlo být odměnou za jeho předchozí svědeckou výpověď. Uvedl, že má přetrvávající zdravotní potíže.
Oba odsouzení muži žádali o obnovu řízení, Krajský soud ve Zlíně ale návrh letos v červenci zamítl. I přes rozsáhlé dokazování nenastal podle předsedy senátu Pavla Dvorského ve skutkovém stavu vycházejícím z dřívějších zjištění soudů takový obrat, který by odůvodnil povolení obnovy řízení. Rozhodnutí soudu dosud není pravomocné, odsouzení si proti němu podali stížnost. Žalobce se práva stížnosti vzdal.
Podle pravomocného rozsudku oba pachatelé napadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011. Útočníci seniora surově bili po celém těle, škrtili ho a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran. Zraněním na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi 3000 korun a šperky za 14.000 korun.
Případ měl komplikovaný vývoj. Krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, z podnětu vrchního soudu však nakonec poslal pachatele do vězení. Objevily se totiž nové důkazy v podobě výpovědí spoluvězňů, právě bratranců Rakašových.