Do speciálního dílu pořadu Duel Jaromíra Soukupa přijal exkluzivně pozvání premiér Andrej Babiš. V pořadu se probírala nejen aktuální témata, ale došlo také na diskuzi o životní úrovni důchodců, zemědělství či sektorové dani.
V úvodu pořadu premiér Babiš neváhal a přinesl Jaromíru Soukupovi dárek v podobě čepice s nápisem "Silné Česko". Moderátor dal premiérovi na oplátku hrnek s logem pořadu. Záhy přešel moderátor k první otázce a Babiše se zeptal, co mu působení v politice přineslo. "Politika mi zhoršila život ve všech směrech. Energie se mi ale vrací tím, že potkávám lidi, kteří mě podporují. Jsem rád, že se nám daří. Důchodci dostali letos přidáno devět set korun a ještě mají slevu na jízdné. Příští rok dostanou zase. Jsme sedmá nejbezpečnější země na světě. Nemáme se nejlíp, ale máme se dobře," vysvětlil premiér. Soukup "zapojil do hry" detektor lži a oponuje, že důchodci sice dostali přidáno, ale došlo ke zdražení. "Ano, ale maloobchod nezůstal státu. Přišly sem zahraniční řetězce - a jakým způsobem jim můžeme diktovat ceny? My na to nemáme vliv," argumentoval Babiš.
Za skandál označil také dvojí kvalitu trhu. "Koordinuji to s ministrem zemědělství a legislativní návrh předložíme. Včera jsem byl shodou okolností ve Varšavě, kde jsem o tom mluvil. Země, které vstoupily do EU v květnu 2004, se k nám přidaly," vysvětlil a dodal, že zákazník musí mít možnost volby a poznat dvojí kvalitu potravin například podle obalu a ceny. Moderátor ještě v souvislosti s potravinami zmínil, že neustále rostou ceny zeleniny. Důchodci tak sice mají vyšší důchod, ale víc si za něj stejně koupit nemohou. "To jsou ale soukromé firmy a my se můžeme pouze radit o tom, jak je v tomhle směru regulovat. Problém je v tom, že tady máme největší koncentraci řetězců, které diktují ceny," řekl premiér a upozornil, že dotace na zemědělství byly od počátku orientované špatně, proto máme nekvalitní zeleninu a zemědělci se tomu nevěnují.
Následně Soukup stočil téma hovoru k ožehavému tématu - řepce, která v současné době kvete téměř na všech polích. "Víte, proč je na polích řepka? My máme určité povinnosti z hlediska obnovitelných zdrojů. Někdo v Bruselu vymyslel, že jsou to biopaliva a že je pro zemědělce výhodné pěstovat řepku. Stěžujte si v Bruselu, to jsem nevymyslel já. Oni dostávají peníze na hektar, každý zemědělec si to může rozhodnout sám," rozohnil se během debaty o řepce premiér. Soukup přiznal, že mu to nevyčítá, ale doplnil, že Babiš tehdy také jenom využil situace. Následně se zeptal, zda můžeme čekat, že budou do budoucna zvýhodněni také malí zemědělci, tak jak to vidíme v Rakousku. "Celých 37 procent dotací jde do zemědělství. Tak ať to zruší a já vám garantuji, že na tom budou čeští zemědělci skvěle. Jsou efektivní a produktivní," myslí si Babiš a dodal, že našim hlavním problémem je hlavně nedostatek vody a kůrovec.
"Ohlásil to i Brabec, že chceme vysázet deset milionů stromů, což přinese kyslík pro 30 milionů lidí. Je potřeba pečovat o krajinu," uvedl Babiš. Soukup argumentoval, že i na to jsou potřeba peníze, protože soukromé zdroje se do těchto věcí příliš nepohrnou. Státní rozpočet není tak velký, abychom si mohli vyskakovat, a tlaky na výdaje jsou navíc stále vyšší. Následně stočil téma hovoru k sektorové dani, která by mohla představovat jeden z potencionálních příjmů do státního rozpočtu. "Pokud to zavedeme na aktiva bank, tak přestanou poskytovat úvěry pro živnostníky či hypotéky. Zkušenosti jsou takové, že to dopadne na všechny lidi. V Rumunsku dokonce banky zkrachovaly. Zrovna jsem s bankami jednal, protože to není jenom o zisku, ale jde také o dividendy. Chceme vytvořit nějaký investiční fond, který by byl pod správou státu, a banky by do něj odváděly nějakou část ze zisku a dividend. Potom bychom tyto peníze mohli využít například na výstavbu mateřských škol," vysvětlil Babiš a dodal, že by se tak snížil objem dividend. Soukup připomněl slova Patrika Nachera, který tvrdil, že se banky umí takovým daním vyhnout. "Tak to není. Pokud vzniknou bankám operace, které optimalizují zisk, tak to dodaňují," řekl Babiš. Upřesnil však, že sektorovou daň nepodporuje.
Soukup se svého hosta následně zeptal na nedávnou demonstraci na Václavském náměstí. "Mně to rozhodně nedělá radost. Lidé ale mají právo se sdružovat a shromažďovat. Máme svobodu a demokracii," sdělil premiér. Moderátor však argumentoval, že lidé často demonstrují právě za demokracii a proti nespravedlnosti justice. "Média tvrdí, že lidé chtějí nějaký konflikt. Pořád lidi straší, že bude více škrtů. Pouze chceme, aby na ministerstvech šetřili. Po lidech ale nechceme žádné škrty. Důchodci dostanou příští rok zase devět set. Tak jaký konec blahobytu? Máme to v programu. Plním sliby," řekl Babiš a upozornil, že rychleji už se jejich životní úroveň zvyšovat nemůže a je to třetina rozpočtu. "V životě neměli tolik peněz," zdůraznil.
Mezi tématy nemohla chybět ani současná bytová situace a Soukup se českého premiéra zeptal, kde vidí řešení. "Byty mají stavět obce a města. My musíme bojovat za to, aby nebylo potřeba sto padesát razítek. Takže revize stavebního zákona," sdělil svůj záměr a moderátor argumentoval, že to přece nemůže stačit. "Přišli jsme s projektem Výstavba. Teď jsme odsouhlasili výzvu. Každá obec nebo město, když se rozhodne postavit sto bytů, tak na dvacet z nich dostane sto procent dotace. Když my střihneme pásku a ten barák bude stát, tak potom přijde Dostálová s šekem. Nedostanou peníze předem, aby se nestalo to, že se byty nedostaví," argumentoval. Soukup reagoval, že ceny bydlení rostou dál. "Ale to není moje vina. Je to otázka samosprávy," dodal Babiš.