Vyšetřování machinací ve státem vlastněném železničním přepravci ČD Cargo si státní zástupci přehazují jako horký brambor. Ani po více než roce a půl není zřejmé, kdo je za finanční ztráty odpovědný. Ekonomickými daty se měsíce probírají znalci.
Vyšetřování jednotlivých trestních oznámení v případě ČD Cargo se spojilo do jednoho. Případ tak dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Prověřování stále pokračuje. Podle příslušného žalobce se nyní čeká na vyjádření znalců," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí úřadu Irena Válová. Žalobce ale nechce prozradit, kdy mají být posudky hotové ani z jakých oborů znalce přizval.
Bártův útok
Vlekoucí se případ odstartoval v červenci 2010 někdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV), podle kterého mizerné hospodářské výsledky ČD Cargo úmyslně způsobilo jeho tehdejší vedení v čelem s ředitelem Josefem Bazalou. Bárta tehdy vycházel ze zprávy auditorů a údajně i ze zpráv tajné služby BIS.
Kauzu sice nejprve začala dozorovat státní zástupkyně z Prahy 7 Jiřina Fronková, jež prý ale byla bezradná. Ministerstvo jí totiž nedodalo podklady, kdo konkrétně a jakým konáním se měl dopustit trestného činu. "Je to, jako byste oznámili krádež automobilu na policii, ale neřekli, kde stálo, co v něm přesně bylo a podobně," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ před více než rokem.
Horký brambor v podobě prověřování případu nakonec převzalo nadřízené Vrchní státní zastupitelství a spojilo jej s dalšími oznámeními na ČD Cargo.
Klidný Bazala
V současnosti se k výsledkům auditu, špatnému hospodaření firmy ani svým tehdejším krokům Vít Bárta nevyjádřil. Sám má v současné době oplétačky se soudem kvůli vlastní kauze s údajným uplácením spolustraníků.
Josef Bazala, který v minulosti jako generální ředitel vedl celé České dráhy a šéfem Carga se stal teprve následně, zpočátku velmi vehementně bojoval za očištění svého jména. Tvrdil, že celá věc včetně kritické zprávy auditorů je jednou velkou manipulací. Nyní už novinářům nezvedá mobilní telefon a nekomunikuje ani přes SMS.
Z nákladní dopravy však nadobro nezmizel. Jeho jméno a jméno jeho syna figuruje hned ve dvou špeditérských firmách, které služby ČD Cargo využívají.
O co šlo v kauze ČD Cargo? |
Bárta přišel s tím, že minusové hospodaření ČD Cargo není jen následkem manažerských selhání, nýbrž přímo trestné činnosti. Podle exministra spočívá trestní povaha hospodaření ČD Cargo v plánované ztrátě. Některá zjištění auditorů z renomované firmy KPMG byla alarmující. Například dlouhodobé cenové zvýhodňování největšího klienta ČD Cargo, společnosti AWT Spedi Trans, kterou ovládají firmy uhlobarona Zdeňka Bakaly. Nejenže podle auditorů jezdilo ČD Cargo pro Bakalovu firmu za minimální zisk. Tato vyvolená společnost dostala na takzvaných zpětných bonusech v letech 2009 a 2010 vyplaceno přes 220 milionů korun. Místo plánovaného zisku stál tento největší obchodní partner Carga v posledních měsících státní kasu bezmála 140 milionů korun. Přinejmenším rozpačitě ale působí fakt, že Spedi Trans vlastnil v minulosti právě Josef Bazala. V roce 2003 ji prodal za padesát milionů korun. |