Za populistické a iracionální považuje vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) o nutnosti okamžitě uzavřít vnější hranice schengenského prostoru.
Anketa:
Jak podle vás zvládá vláda České republiky současnou uprchlickou krizi?
- Dobře. 33 %
- Špatně. 33 %
- Tohle nesleduji. 33 %
Svůj zásadní nesouhlas s Babišovým prohlášením vyjádřil Bělobrádek na tiskové konferenci po jednání vlády. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v české společnosti v souvislosti s migrační krizí objevují fašizující tendence. "Někteří politici si na tomto tématu budují kariéru," dodal předseda vlády na tiskové konferenci.
Babiš svůj názor k uzavření schengenského prostoru v úterý zdůvodnil nutností bránit území většiny evropských států před přílivem uprchlíků. Zapojit by se podle něj mělo NATO.
"Já zásadně nesouhlasím s prohlášením pana vicepremiéra Babiše," nechal se slyšet lidovecký předseda. "Já myslím, že tento názor není kompetentní, že je populistický a že není racionální," poznamenal také. Evropa podle něj nemůže zcela uzavřít společné hranice. Uprchlíci, kteří se dostanou až k hranicím "schengenu", už nemají co ztratit, a udělají tak vše, aby se dostali dovnitř, míní.
"Myslím, že bychom se měli vyvarovat jednoduchých řešení. Obzvláště v situaci, kdy dochází k fašizaci naší společnosti," uvedl také vicepremiér, podle něhož k demokracii a svobodě patří dodržování základních principů.
"Já myslím, že každý, kdo se dívá kolem sebe, každý, kdo čte věci, které se objevují nejenom na internetu, ale kdekoliv jinde, kde mají občané možnost se vyjadřovat, tak ty tendence k fašizaci tady samozřejmě jsou," míní také Sobotka. Někteří politici si na tomto tématu budují kariéru, když ta předchozí už často uvadala, podotkl. Věří však, že většina občanů je schopna nahlížet na problém reálně.
Osmadvacítka by se podle vicepremiéra měla soustředit zejména na řešení příčin uprchlické krize, Bělobrádek je také pro navýšení české pomoci zemím mimo Evropu v souvislostí s krizí na tři sta milionů korun v příštím roce. Měly by pomoci tomu, aby lidé v uprchlických táborech měli zajištěné základní důstojné podmínky k životu.
Prvnímu návrhu Bělobrádka na navýšení této části rozpočtu se prý Babiš vysmál. Šéf lidovců, podle něhož například v roce 2001 do Česka přišlo osmnáct tisíc uprchlíků, si tak dnes položil řečnickou otázku, na kolik by přišlo střežení hranic vojáky NATO. O takové variantě v úterý hovořil Babiš. Letos zatím do Česka přišlo asi pět tisíc uprchlíků. Sobotka uvedl, že je pro navýšení částky na pomoc podle možností rozpočtu.
Ministerský předseda považuje za cestu k řešení krize především ukončení konfliktů na Blízkém východě. Hovořil také o definování seznamu bezpečných zemí, odkud nebudou mít lidé nárok na azyl, nebo o pomoci zemím, které hlídají hranice schengenského prostoru.