Novela zákona o státním zastupitelství už delší dobu klížila ODS. Podle některých informací dokonce stála za koncem ministra Jiřího Pospíšila. Jeho nástupce Pavel Blažek zatím odmítá říct, jak se k ní postaví - ale poodhalil, kdo mu bude se zásadním zákonem radit.
Blažek chce oslovit všechny čtyři bývalé nejvyšší státní zástupce. Tedy mimo jiné i současnou místopředsedkyni ČSSD Marii Benešovou nebo velmi kontroverzní Renatu Veseckou, která se silně angažovala v kauze tzv. justiční mafie. Místopředseda ODS a čerstvý ministr spravedlnosti to avizoval v pořadu Otázky Václava Moravce. Novela, kterou ještě Pospíšil protlačil vládním protikoručpním výborem, počítá se zrušením obou vrchních státních zastupitelství a se vznikem jednoho protikorupčního státního zastupitelství. Podle kritiků vrací soustavu návladních do doby komunistické generální prokuratury.
"Můžu se jich ptát i na Lenku Bradáčovou," řekl také Blažek. Její jmenování na pražské vrchní státní zastupitelství bude jedním z nejostřeji sledovaných kroků nového ministra. Jak naznačoval čerstvě odvolaný šéf resortu Pospíšil, právě dosazení ústecké žalobkyně Bradáčové místo Vlastimila Rampuly mohlo být dalším důvodem jeho odvolání.
Sama Bradáčová připustila, že ví o tom, že části ODS její jméno vadí, podobná slova volil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Premiér Petr Nečas ji obvinil z úzkých styků s bývalým šéfem socialistů Jiřím Paroubkem nebo s plzeňským kmotrem Romanem Jurečkem, "vodičem" Pospíšila. Bradáčová jeho obvinění odmítla.
Bradáčová, která je zároveň šéfkou Unie státních zástupců, zatím odmítá Blažkovy plány komentovat. "Zatím je nebudu ani já, ani zástupci Unie komentovat. Rádi bychom znali názory pana ministra autentické, nezprostředkovaně," řekla TÝDNU Bradáčová.
Předzvěst konce Pospíšilovy suity?
Se Zemanem se má nový ministr sejít už zítra. A bavit se budou i o "válce státních zástupců". V posledních měsících totiž na veřejnost stále častěji pronikaly spory mezi skupinami návladních, z nichž jedna se zformovala kolem Vesecké nebo Rampuly, druhá, podporovaná Pospíšilem, stála za Zemanem nebo Bradáčovou.
"Už na grémiích jsem Jiřímu Pospíšilovi vytýkal medializaci a politizaci jednotlivých osob ve státním zastupitelství," řekl v OVM Blažek. Zemanovi chce doporučit, aby se státní zástupci více věnovali své práci a méně tiskovým konferencím.
O svého předchůdce se Blažek otřel ještě jednou - pozastavil se nad tím, jak mohl náměstek ministra spravedlnosti pro justici Filip Melzer svou činnost vykonávat pouze na třetinový úvazek. "V takovéhle funkci musí být nepochybně na plný úvazek. Bude si muset vybrat, jestli preferuje tu činnost, kterou dělá na 0,7 úvazku, nebo činnost náměstka ministra," řekl nový šéf spravedlnosti.
Blažek také avizoval, že chce zjednodušit soustavu ve vězeňství. V současnosti se věznice dělí na čtyři typy: s dohledem, s dozorem, s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Nový ministr chce tuto soustavu redukovat pouze na dva typy. Podle něj je tím možné ušetřit až desítky milionů korun.
V pořadu také řekl, že mu vadí, že soudy neukládají více trestů domácího vězení. "Nezbývá nám než trpělivě vysvětlovat, že i toto je trest," poznamenal ministr. Domácí vězení by přitom podle něj přineslo další úspory. Proto v řádu dvou tří měsíců chce vypsat výběrové řízení na dodávku elektronických náramků na hlídání lidí odsouzených do domácího vězení.