Prezidentští kandidáti Jana Bobošíková, Zuzana Roithová a Jan Fischer se ve čtvrteční televizní debatě, kterou přenášela Česká televize, shodli na výhradách vůči plošným amnestiím. V případě individuálních milostí zdůrazňovali, že musí být poskytnuty z humanitárních důvodů a řádně zdůvodněny vůči veřejnosti.
"Já amnestii považuji za něco, co je vlastně kolektivní milostí, a milost nemůže být kolektivní. Proto já mám zásadní výhrady k tomu institutu, já bych ji prostě nepoužíval," prohlásil Jan Fischer. Jana Bobošíková zopakovala, že se na udělení amnestie v případě svého zvolení nechystá. "Je to jedna z těch pravomocí, které bych nechtěla využít," řekla.
Zuzana Roithová považuje amnestie za důležité v situaci, kdy se mění režimy, a jak řekla, chápe tedy amnestii z počátku roku 1990, kdy nastupoval Václav Havel. Nepoužila by amnestii v případech, kde nebyl ještě vynesen rozsudek. "Já jsem prohlásila, že bych abolice nepoužívala," řekla.
Podle Fischera má být každá milost posouzena individuálně a jenom z vážných humanitárních důvodů. Fischer také řekl, že stát se má postarat o dostatečnou kapacitu věznic, aby se o nich vešli všichni vězni. Stát by podle něj neměl řešit přeplněnost věznic amnestií. V tom se shodl i s Bobošíkovou, která prohlásila, že přeplněnost věznic a nefunkčnost soudní soustavy pro ni nikdy nebudou důvodem k amnestii.
Kandidáti nechtěli spekulovat o tom, kolik milostí by udělili. "Nejdůležitější je jejich zdůvodnění směrem k veřejnosti," prohlásila Bobošíková. Fischer řekl, že není možné tato čísla plánovat. "Já bych skutečně dbala na to, aby to byly humanitární důvody, a nikoli žádné jiné," řekla Roithová. Bobošíková řekla, že by se nebála využít i jiných než humanitárních důvodů, pokud by šlo o "naprosto neuvěřitelný" rozsudek, který poškodil občana nebo rodinu.
Fischer, Bobošíková i Roithová mají výhrady proti amnestiím
Domácí
3. 1. 2013 22:00Prezidentský kandidát Jan Fischer.
Autor: ČTK Foto: ČTK