Průzkumy o podpoře prezidentských kandidátů Karla Schwarzenberga a Miloše Zemana média před druhým kolem volby prezidenta zřejmě příliš nezahltí. Výsledky svého předvolebního šetření totiž zveřejní asi jen agentura PPM Factum, jiné si je nechají pro svou potřebu nebo o nich budou informovat až po zvolení nové hlavy státu.
Anketa:
Koho budete volit v dalším kole prezidentských voleb?
Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční 25. a 26. ledna a agentury mohou výsledky dotazování o podpoře finalistů zveřejnit nejpozději příští pondělí. Od 22. ledna až do sobotního uzavření volebních místností bude totiž opět platit zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.
Agentura PPM Factum se podle ředitele Jana Herzmanna do sběru dat o preferencích lidí před prezidentskou volbou už pustila a výsledky bude mít v pátek, v tentýž den večer zveřejní i tiskovou zprávu.
Předvolební průzkum provádí i Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Daniel Kunštát z CVVM uvedl, že jde ale o klasické dotazníkové šetření rozesílané prostřednictvím pošty, proto budou jeho výsledky k dispozici až po volbách. "Tento týden se sbírají data a my to budeme mít zkompletované až po volbách, někdy ve středu, před druhým kolem nebudeme nic publikovat," prohlásil Kunštát.
S velkou pravděpodobností nezveřejní šetření podpory prezidentských kandidátů ani agentura STEM. Změnit by se to mohlo jen v případě, že by si takový průzkum u agentury někdo objednal. "Zatím se tak nestalo," řekl ředitel STEM Jan Hartl. Zároveň uvedl, že agentura si těsně před volbou provede vlastní průzkum, jeho výsledky ale nezveřejní. Poslední možný termín pro zveřejnění průzkumu, a to tři dny před volbou, Hartl navíc nepovažuje za ideální, podle něj se totiž výsledky mohou ještě těsně před volbami výrazně změnit.
Po prvním kole se ukázalo, že se výsledky průzkumů příliš neshodovaly s tím, jak dopadly volby. Předvolební šetření favorizovala někdejšího premiéra Miloše Zemana a bývalého předsedu úřednického kabinetu Jana Fischera. Právě Fischer se však nakonec stal největším poraženým prvního kola. Ve volbě skončil třetí za Schwarzenbergem, na kterého ztrácel téměř sedm procentních bodů, a málem ho předstihl i místopředseda a senátor ČSSD Jiří Dienstbier.
Průzkumy podcenily Schwarzenberga a Dienstbiera, naopak přecenily zisk kandidáta občanských demokratů Přemysla Sobotky. Schwarzenbergovi prosincové a lednové průzkumy přisuzovaly zisk mezi šesti až 11 procenty hlasů, nakonec ho volilo 23,4 procenta lidí. Dienstbier měl mít před prvním kolem podle šetření podporu mezi 10,6 až 13,9 procenta, nakonec dostal 16,1 procenta hlasů. Sobotku mělo údajně podpořit mezi 3,5 až 7,1 procenta lidí, hlasovací lístek s jeho jménem do volební urny ale vhodilo 2,46 procenta lidí.