Pravděpodobnost, že předmět zjištěný přístroji ve třímetrové hloubce při průzkumu v pardubické části Svítkov je letecká puma z války, je asi 15 až 20 procent. Řekl to Jiří Chládek z firmy Borgata, která průzkum provádí. V pátek pyrotechnici nález prozkoumají detailně, kdyby skutečně šlo o bombu, musela by se v sobotu kvůli její likvidaci evakuovat část města asi třemi tisíci obyvateli.
"Máme signál, který má charakter odpovídající předmětu velikosti bomby, ale zrovna jako bomba to může být traverza, železobetonový překlad nebo tam někdo při uklízení po náletu pohodil nějaká kamna," uvedl Chládek.
Ve Svítkově se pyrotechnický průzkum provádí před zasíťováním pozemků pro výstavbu rodinných domů. Na území se našly krátery po vybuchlých pumách. Podle Chládka při explozi bomby zůstala v nejbližším okolí jen malá část vyvržené zeminy, krátery se proto zavážely různým materiálem včetně odpadu.
Indicií, že by skutečně mohlo jít o leteckou pumu, je fakt, že pyrotechnici ve Svítkově objevili šest kráterů po výbuchu, jeden je zřejmě po dvou pumách. Bombardéry B17 shazovaly bomby po osmi, což by nasvědčovalo tomu, že jedna nevybuchla a zůstala hluboko v zemi. "Pyrotechnicky se říká, že v průměru deset až patnáct procent (bomb) selhalo," uvedl Chládek.
Pardubice byly za druhé světové války cílem několika náletů spojeneckých bombardérů. O jejich přesném průběhu panují jen dohady. Desítky bomb, které mířily na strategické cíle, jako bylo nádraží nebo Fantova rafinerie, dnešní Paramo, nebo na železniční nádraží, zřejmě nevybuchly a skončily hluboko v podzemí.