Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš dnes po vydatném sněžení vzrostlo z prvního na druhý stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. V neděli by mohlo vzrůst na třetí, uvedla dnes na webu Horská služba (HS) Krkonoše. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou. Dosud v lavinových lokalitách v Krkonoších platil první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí. Sněžku zasáhl orkán, horní úsek lanovky na Sněžku nejede, vyplynulo z webu společnosti Lanová dráha Sněžka (LDS).
První stupeň byl v českých Krkonoších v současné zimní sezoně poprvé vyhlášen 7. prosince a druhý dnes. V polské části Krkonoš v lavinových lokalitách nadále platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí, uvedla na webu polská horská služba. Do neděle platí výstraha meteorologů před vydatným sněžením v horských oblastech na severu a severovýchodě republiky, tedy včetně Krkonoš.
Na hřebenech Krkonoš je 80 až 140 centimetrů sněhu. "Po oteplení a dešti se prudce ochladilo, čímž vznikla na sněhové pokrývce krusta. Na krustu napadlo za posledních 48 hodin 30 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jižním, později severozápadním větrem," uvedl dnes ráno Robert Dlouhý z krkonošské HS.
Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, odtrhových zónách a žlabech. "Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," dodal Dlouhý.
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.
Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky v 5:50 dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 122 km/h, tedy přesáhl hranici orkánu, která je 117,7 km/h. Na Sněžce bylo ráno minus 11 stupňů, pocitová teplota vlivem větru okolo 23 stupňů pod nulou. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Vedoucí provozu LDS Jiří Špetla dnes ČTK řekl, že horní úsek z Růžové hory na Sněžku nepojede celý den. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších v Královéhradeckém kraji vítr neovlivnil.
Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších. U Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha, deset pod nulou, okolo 80 cm sněhu a vítr v nárazech dosahoval rychlosti kolem 60 km/h.
V Krkonoších má být dnes proměnlivá oblačnost, občasné sněžení, večer i trvalejší. Nad 800 výškových metrů se mohou tvořit sněhové jazyky, postupně závěje. Nejvyšší denní teploty v oblastech nad 1000 metrů nad mořem budou minus devět až minus pět stupňů Celsia.