<span>Bratři Mašínové</span> dostanou poprvé vyznamenání

Domácí
28. 2. 2008 08:19
bez popisku 47822
bez popisku 47822

Josef Mašín mladší žije v USA a odmítá návrat do vlasti.Vůbec poprvé dnes dostanou bratři Mašínové ocenění od českého politika. Premiér Mirek Topolánek předá ve Washingtonu Josefu Mašínovi čestnou plaketu předsedy vlády. Mašínové se počátkem 50. let prostříleli z komunistického Československa na Západ, přičemž zabili šest ozbrojenců.

Josef Mašín, který žije ve Spojených státech, převezme premiérskou medaili z Topolánkových rukou dnes na českém velvyslanectví ve Washingtonu.

Čestná plaketa předsedy vlády je vůbec prvním uznáním kontroverzního činu bratří Mašínových, při němž začátkem 50. let přišlo o život šest lidí, od jednoho z nejvyšších představitelů státu. Už několikrát byli navrženi na různá státní ocenění, ale nikdy je nedostali.

ČTĚTE TAKÉ: Mašínové: hrdinové, nebo vrazi?

"Mám problém s politickou situací v České republice, s existencí komunistické strany, která poslala mou matku a mé přátele na popraviště," řekl Josef Mašín českým novinářům ve Washingtonu v předvečer převzetí medaile. Pochybnosti o tom, že se česká společnost vyrovnala s komunistickou minulostí, označují Mašínové za důvod, proč ani osmnáct let od pádu komunismu své rodiště ještě nenavštívili.

Bratři Mašínové a Milan Paumer.České republice Josef Mašín vyčítá, že stále v úřadech zůstávají soudci, kteří soudili za komunistického režimu. Kritizuje také kontinuitu zákonů z minulých dob a zachovávání takzvaných zbytkových trestů, které po politické rehabilitaci zůstávají v platnosti za provinění označená komunistickou justici za kriminální.

"Vážím si vyznamenání i toho, že premiér dělá kroky ve správném směru. Doufám, že bude v této činnosti pokračovat," řekl Mašín.

Synové válečného hrdiny podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty, se po komunistickém převratu v únoru 1948 odmítali smířit s novou diktaturou. Spolu s Milanem Paumerem prováděli různé sabotáže, až se nakonec všichni tři probili do západního Německa.

Při jejich útěku však zemřelo šest lidí, včetně pokladníka - člena lidových milicí, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení. Členové odbojové skupiny bratří Mašínových, jimž se nepodařilo uprchnout, byli odsouzeni k hrdelním trestům nebo k mnohaletému vězení.

Ke svému činu by se Josef Mašín neváhal rozhodnout znovu. "Protože tehdy bylo něco, za co stálo bojovat," řekl. Jeho rodina bojovala za vznik samostatného Československa i proti nacistům. "A my jsme chtěli pokračovat v boji proti komunismu. Tento boj ještě není skončený," zdůraznil. Skutečnost, že komunisti mají stále silné zastoupení v českém parlamentu, je podle něho svědectvím, že lidé neznají historii.

Premiér Mirek Topolánek ve čtvrtek udělí medaili Josefu Mašínovi.České politice scházejí dobří vůdci, domnívá se Mašín. Za takového považuje Mirka Topolánka na rozdíl od prezidenta Václava Klause a jeho předchůdce Václava Havla.

Čestnou plaketu předsedy vlády, kterou ve čtvrtek Josef Mašín obdrží, udělil ve středu Topolánek rovněž vězněnému kubánskému disidentovi Oscaru Bissetovi, odsouzenému k pětadvaceti letům vězení. Označil ho za osobu, která dokáže sjednotit vnitřní kubánskou opozici se zahraničním odbojem, a vyslovil naději, že se po pádu komunistického režimu stane jedním z předních představitelů svobodné Kuby.

Foto: ČTK, kladivo.info

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ