Na pohřeb Milana Paumera v Poděbradech bratři Josef a Ctirad Mašínové nepřijedou. Uvedli to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Paumer byl jedním ze členů skupiny bratří Mašínů, která bojovala proti komunistickému režimu. Zemřel ve věku 79 let.
Podle Zdeny Mašínové, sestry Josefa a Ctirada, Paumerovi rodině Mašínových pomáhali, když je nacisté v roce 1940 vystěhovali z Prahy a dostali se do Poděbrad. "Byla to hluboce věřící evangelická rodina, která pokládala za svou povinnost v situaci, v jaké jsme byli, nám hodně pomáhat," uvedla Mašínová. Paumerovo úmrtí je pro ni i velkou osobní ztrátou.
K TÉMATU: Mašín zvažuje, že přijede na Paumerův pohřeb
Milan Paumer se spolu s bratry Mašíny v 50. letech postavil komunistickému režimu. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí včetně oloupeného pokladníka, což vyvolává v české společnosti stále nejednoznačné hodnocení. Neshodnou se na něm ani historici. Někteří pokládají členy skupiny za hrdiny protikomunistického odboje. Jiní soudí, že jejich akce spíše nahrávaly komunistické propagandě, a poukazují na to, že nebyla válka.
Paumer se do vlasti vrátil
Oba bratři Mašínové žijí v Americe. Důvodem, proč nepřijedou na pohřeb dobrého přítele, je podle Ctirada Mašína skutečnost, že se u nás nezměnila právní situace.
"Právní kontinuita s minulým režimem, způsob, jakým pracují soudy, a také se podívejte, kdo sedí na rozhodujících místech. Rozhoduje se pořád podle komunistického práva. My jsme jasně řekli, že za takových podmínek se nevrátíme. Nepotřebujeme, aby po nás někdo plival," dodal k tomu.
ČTĚTE TAKÉ: Vyznamená Klaus Mašíny? Senát je zřejmě opět navrhne
Paumer se narodil v roce 1931 v Kolíně. Od dětství žil v Poděbradech, kde se za války seznámil s Mašíny. Po útěku na Západ sloužil Paumer v americké armádě. Na Floridě později pracoval v továrně na letecké motory, měl i vlastní kavárnu. Na rozdíl od Mašínových se do vlasti vrátil a od roku 2001 žil znovu v Poděbradech.
Foto: archiv Týdne