Český prezident Václav Klaus byl kritizován za své výroky proti Evropské unii v Dublinu, ale jemu nikdy nevadilo si dělat nepřátele. V rozsáhlém profilu nazvaném Václav Klaus, provokatér z Prahy to v neděli na své webové stránce napsal britský list The Times, který také zdůrazňuje otazníky nad českým předsednictvím EU.
Konzervativní deník se vrací ke Klausovu střetu s irským ministrem zahraničí Micheálem Martinem, kterého český prezident obvinil z pokrytectví. The Times píšou, že Klausovy výroky po večeři s irským oponentem lisabonské smlouvy Declanem Ganleym byly proti jeho dřívějším komentářům o EU neškodné.
List připomíná, že Klaus označil v říjnu předsednictví Evropské unie za nevýznamné. Přirovnává také dnešní Evropu ke kontinentu, který okleštil Československo v roce 1938 v rámci mnichovské dohody, jindy zase varuje, že unie je stejně nebezpečná jako bývalý Sovětský svaz.
ČTĚTE TAKÉ: Polovina Čechů: Klausovy výroky škodí zemiPodle deníku si Martin dost o Klausovi nezjistil, když si myslel, že ho svou kritikou dostane do rohu. Stejně tak špatně odhadl postoj české vlády, když premiér Mirek Topolánek řekl, že plně respektuje prezidentovy názory a že jeho názory jsou jen mírně odlišné. I tak má Topolánek, významně oslabený prohrou při nedávných krajských volbách, větší problémy. A Klaus, který kdysi přišel o místo premiéra a později o vedení strany, již založil, musí mít z potíží svého nástupce radost, poznamenal britský list.
Podle něj je stejně kontroverzním prezidentem, jako byl premiérem. Připomíná i několik odhalení jeho mimomanželských afér, které nikdy nepopřel. Dokonce se objevily spekulace, že tyto články o nevěrách sám inicioval, dodaly The Times.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf irské diplomacie se pustil do Klause
Jak Václav Klaus leze na nervy irské vláděV profilu líčí Klausův politickou kariéru, jeho rivalitu s jeho předchůdcem Václavem Havlem i jeho politické názory. Stal se kritikem ekologů a dal najevo překvapení, když bývalý americký viceprezident Al Gore dostal Nobelovu cenu. Má blízko k ruskému premiérovi Vladimíru Putinovi, od něhož dostal v roce 1997 Puškinovu medaili za šíření ruské kultury a od té doby zůstal loajální, napsal britský list.
"Nicolas Sarkozy předává vedení Evropy v kritickém okamžiku. Česká republika, která nepřijala euro, bude řídit Evropu v mimořádně neklidných finančních vodách," uvedl deník. "Objevily se názory, že české předsednictví by mohlo vyvolat bitvu ekonomických ideologií mezi zastánci volného trhu, jakým je Česká republika, a konzervativnějšími modely starších členů, včetně Německa a Francie."
"Diplomatická roztržka z minulého týdne by mohla být bouří ve sklenici vody ve srovnání s budoucností. Kdo ví, jakou politickou spoušť může Klaus vyvolat v Evropské unii v první polovině příštího roku. Rozhodně nebude možné, aby irská vláda opakovala referendum o lisabonské smlouvě s tímto Čechem u evropského kormidla," uzavřely The Times.
Foto: ČTK a AP