Prezident Václav Klaus si svou úterní schůzkou s předním irským euroskeptikem Declanem Ganleym vysloužil kritiku od samotného irského ministra zahraničí Michaela Martina. Podle agentury AP Martin označil některé Klausovy názory ve vztahu k EU za "absurdní, mělké a nepravdivé".
Martin označil Klausovy komentáře při setkání s Ganleym za nevhodné, potvrdila irská rozhlasová stanice Morning Ireland. V rozhovoru pro irský rozhlas prý šéf irské diplomacie řekl, že i když jakákoli hlava státu může i při státní návštěvě povečeřet se soukromými osobami, její poznámky by neměly být jasně politické, jak tomu bylo u Klause.
Klaus: Proč mi to neřekl do očí?
Český prezident podle AP rozčílil irskou vládu tím, že při své nynější státní návštěvě Irska veřejně vychvaloval a podpořil Ganleyho, který je hlavním irským kritikem EU a jehož názory jsou v rozporu s oficiální linií irské vlády.
Topolánek: Klaus má právo na svůj názor |
Prezidenta Klause se mírně zastal premiér Mirek Topolánek. V Evropské unii má podle něj každý, tedy i český prezident Václav Klaus, právo na své názory, které je možné také svobodně vyjadřovat. |
"Licoměrnost tohoto typu neberu. Je to následný výrok, který neumí říct irský ministr zahraničí do očí," reagoval na výtku prezident Klaus. Podle něj jde o známku úbytku demokracie v Evropě.
Ke Klausově kritice se připojil také irský tisk. List Irish Examiner uvedl, že Klaus riskoval svojí úterní schůzkou s předákem irských odpůrců lisabonské smlouvy Declanem Ganleym diplomatickou roztržku mezi Irskem a Českem. Prezident při příležitosti soukromé večeře v dublinském hotelu Shelbourne, pořádané irským multimilionářem, podpořil Ganleyho hnutí Libertas před volbami do Evropského parlamentu v příštím roce.
To deník označil za "bezprecedentní zasahování" do irských záležitostí během státní návštěvy. Jedna z opozičních stran podle The Irish Times dokonce vyzvala irské ministerstvo zahraničí, aby proti Klausovu "nevhodnému chování" podalo stížnost.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus se v Irsku označil za disidenta EU
Klaus již v minulosti podpořil Ganleyho sdružení, které mělo lví podíl na zamítnutí lisabonské smlouvy v červnovém referendu v Irsku. Na setkání s Ganleym sice odmítl, že by se chtěl k jeho hnutí přidat, nicméně dodal: "Pokud pan Ganley vyhraje evropské volby, budu první, kdo mu pogratuluje."
ČTĚTE TAKÉ: Jak Václav Klaus leze na nervy irské vládě
Český prezident se zároveň postavil za odpůrce nového irského referenda o lisabonské smlouvě. Tím podle Irish Examiner zkomplikoval život irskému premiérovi Brianu Cowenovi, který se snaží zajistit její ratifikaci i přes odmítnutí občany.
Večeře samotná byla pouze pro zvané hosty, kterých se v luxusním hotelu v centru Dublinu podle The Irish Times sešlo kolem 80. Vedle manželů Klausových bylo mezi nimi několik poslanců Evropského parlamentu a irských politiků podporujících Libertas.
Foto: ČTK