Stavba justičního paláce v Brně a příprava této investice byla podle Nejvyššího kontrolního úřadu předražená. Stála téměř třikrát víc, než měla. Projektant v rozpočtu k projektové dokumentaci vyčíslil stavební náklady na 2,1 miliardy korun, zatímco ministerstvo spravedlnosti původně počítalo s náklady 768 milionů korun.
Justiční palác zatím není dostavěn. Úřad kontroloval přípravu stavby a práce uskutečněné do letošního dubna.
Stavbu organizoval Krajský soud v Brně, který podle kontrolního úřadu zdražení akceptoval, ačkoli na celou stavbu nebyly ve státním rozpočtu peníze. Krajský soud udělal chyby už v přípravě stavby, třeba v tom, že investiční záměr nebyl zpracován ve variantách. Důsledkem bylo například situování areálu na pozemcích vyžadujících finančně náročný způsob zakládání stavby, uvedl ve zprávě prezident NKÚ František Dohnal. Soud také připustil, aby projektant navrhl použití drahých materiálů.
Krajský soud se podle své mluvčí Miroslavy Sedláčkové ke kontrole vyjádří začátkem příštího týdne. Předseda soudu Jaromír Pořízek i vedoucí odboru investic Jan Lippert, který má stavbu na starosti, jsou na dovolené.
Zvětšili si kanceláře
Část zdražení připadá na vrub rozšíření projektu, když asi o 12 procent oproti původním předpokladům narostly plochy kanceláří, pracoven, zasedacích místností a jednacích síní. Schválené náklady akce byly však do doby ukončení kontroly zvýšeny o asi 139 procent a činily přes 1,8 miliardy korun, uvádí zpráva úřadu.
Justiční palác se skládá ze dvou staveb. Jedna má sloužit soudům pro Brno-město a Brno-venkov, druhá Městskému státnímu zastupitelství v Brně. Podle kontrolní zprávy se prodražila hlavně stavba dvou podzemních podlaží budovy zastupitelství, jejichž stavbu si soud u stavební firmy objednal až dodatečně. Krajský soud akceptoval, když stavební firma u dodatečné zakázky navýšila ceny o desítky procent oproti stejným pracím u dříve nasmlouvaných částí stavby.
Zdražení stavby zahrnuje i náklady, které firmě vznikly kvůli odložení plateb ze strany státu. Náklady na odloženou splatnost nebyly vyjádřeny jedinou částkou v rozpočtu, ale byly rozpuštěny do jednotlivých jednotkových cen. Řešení není transparentní, uvádí kontrolor Antonín Macháček. Stavbu justičního paláce bude stát platit ještě v roce 2009.
Ministerstvo podle NKÚ sice požadovalo úsporná opatření, ale učinilo tak až v době, kdy bylo jasné, že na celou stavbu nejsou peníze. Krajský soud však podle NKÚ všechny navržené úspory neakceptoval.
Justiční palác v Brně je největší stavební investicí do soudnictví v regionu. V objektu na Heršpické ulici má sídlit Městský soud v Brně, Okresní soud Brno-venkov a Městské státní zastupitelství v Brně.
Foto: archiv