Ministerstvo financí odložilo Nejvyššímu soudu splatnost obou pokut v celkové výši 49 milionů korun. Finanční úřad mu je vyměřil za nedostatky v hospodaření. Soudu tak nehrozí bezprostřední finanční problémy. Na pokuty neměl peníze, ministerstvo spravedlnosti by mu muselo navýšit rozpočet.
Čtyřicetimilionová pokuta bude splatná až v půli letošního prosince, u devítimilionové záleží na dalších úředních rozhodnutích. Informoval o tom mluvčí soudu Petr Knötig. Administrativní chybu Nejvyššího soudu objevil v roce 2005 při hospodářské kontrole finanční úřad. Soud pozdě odevzdal závěrečné vyhodnocení stavební investice za 20 milionů korun z let 2003 a 2004. Úřad nařídil vrácení proinvestovaných peněz a vyměřil penále ve stejné výši. Celková suma tedy činí 40 milionů korun. Při stejné kontrole úřad objevil ještě jednu administrativní nesrovnalost, za kterou má soud zaplatit devět milionů korun.
Předsedkyně soudu Iva Brožová požádala ministra financí Miroslava Kalouska o prominutí obou pokut, ale neuspěla, přestože podle ní ministerstvo promíjí drtivou většinu podobných sankcí uložených v resortu spravedlnosti. Po uplynutí zákonné šedesátidenní lhůty dává zákon možnost podat žádost o prominutí ještě jednou, což Brožová využila. Připojila také žádost o odložení splatnosti.
Nyní podle Knötiga ministerstvo financí odložilo splatnost větší z pokut na prosinec. Splatnost menší odložilo do té doby, než rozhodne o žádosti o prominutí.
Kárná žaloba na Brožovou
V mezičase již spor o pokuty a zodpovědnost za hospodářské chyby začaly řešit soudy. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal na Brožovou kárnou žalobu kvůli údajnému zatajení čtyřicetimilionové sankce. První jednání o žalobě se uskuteční 3. března před senátem Vrchního soudu v Olomouci.
Žalobu podala také Brožová. Obrátila se na správní senát Městského soudu v Praze. Napadla rozhodnutí ministra financí Miroslava Kalouska o neprominutí pokuty. Vzhledem k dlouhodobé praxi v resortu je prý Kalouskovo rozhodnutí v rozporu se zásadami předvídatelnosti práva a rovnosti před zákonem, principem vyváženosti, zákazem libovůle a zásadou nezávislosti soudní moci.
Předsedkyně Nejvyššího soudu již dříve označila označila postup ministerstva spravedlnosti ve sporech o pokuty za pokračování útoků na nezávislost soudů. Opakuje, že soud nepřipravil daňové poplatníky o žádné peníze. "Všechny kontroly potvrdily, že finanční prostředky byly investované jen do budovy a zařízení NS. Daňový poplatník nebyl nijak poškozen a při investicích se neztratila ani koruna. Škoda začne vznikat teprve nesmyslným administrativním vyřizováním neexistujících peněz," řekl nedávno Knötig.
Brožová od roku 2006 vede spory s prezidentem Václavem Klausem, které již několikrát skončily u Ústavního soudu. Zatím vždy uspěla.
Foto: ČTK