ČEB: Zásah kvůli stamilionům bez soutěže?

Domácí
15. 1. 2014 11:19
Česká exportní banka má problémy s transparentností.
Česká exportní banka má problémy s transparentností.

Protikorupční policie od rána zasahuje ve státní České exportní bance (ČEB). "Provádíme úkony trestního řízení, bližší podrobnosti nebudeme poskytovat," uvedl mluvčí Jaroslav Ibehej. Banka má přitom dlouhodobé problémy s transparentností. Už v září loňského roku časopis TÝDEN jako první informoval, že Česku hrozí skandál: z Věstníku veřejných zakázek šlo totiž zjistit, že ČEB zřejmě zadávala veřejné zakázky bez zákonem vyžadovaného zadávacího řízení. To je závažné porušení zákona a může jít i o trestný čin.

S exportem jsou samozřejmě nezbytně spojeny právní analýzy, prověrky financovaného projektu, případně dlužníků. Jenže na otázku, jaké právní služby poptávala ČEB v minulých letech, odpověděla mluvčí banky Věra Dušková slovy, že takovou informaci není oprávněna sdělit - a odkázala TÝDEN na výroční a čtvrtletní zprávy.

Z těch šlo přitom pouze vyčíst, že banka vynakládala bez výběrových řízení nemalé částky na úhradu činností, které mají charakter veřejných zakázek.

Správní činnosti a právní služby

Banka vydávala částky v mnoha desítkách milionů korun ročně například na správní činnosti, v nichž je zahrnuta reklama, poradenství, informační technologie, outsourcing či nájemné. Z věcného hlediska jde o veřejné zakázky na služby nebo dodávky. Za posledních pět let na ně bylo celkem vynaloženo zhruba 400 milionů korun. Jen v roce 2008 to bylo 62 milionů, v roce 2010 už 76 milionů a loni 106 milionů.

Nad jejich rámec vynakládala ČEB v rámci takzvaných ostatních provozních nákladů peníze na právní a kontrolní činnosti a na vymáhání pohledávek (vše šlo zřejmě na právní služby). Jejich výše přesahovala v uplynulých pěti letech částku 150 milionů korun.

Jiná legislativní úprava

Na tom by nebylo nic špatného, kdyby z Věstníku veřejných zakázek nevyplývalo, že jsou prostřednictvím ČEB z veřejných prostředků hrazeny stovky milionů, aniž došlo k transparentní soutěži podle zákona. To otevírá otázku zákonnosti postupu ČEB, účelnosti a efektivnosti vynakládání peněz. Mluvčí banky Dušková loni jen sdělila: "Příslušné informace podléhají jiné legislativní úpravě, která nám znemožňuje je médiím poskytnout." Jaké legislativní úpravě režim banky podléhá, už ale neuvedla.

Podle tehdejšího zjištění TÝDNE pracovala pro Českou exportní banku například advokátní kancelář White & Case. Na otázku, za kolik a jak se k práci dostala, odpověděl Jan Hrubý z této společnosti slovy: "Oni nás poptávají, oslovují takto právní firmy. My posíláme nabídku, platí nás dlužník."

Salámová metoda?

Jenže takovéto organizování veřejné zakázky bez výběrového řízení je nejflagrantnějším porušením zákona o veřejných zakázkách a může být i trestným činem: vzhledem k informacím na webu kanceláře lze totiž předpokládat, že právníci připravují řadu významných transakcí a za své služby inkasují více než milion korun, což je částka, od které již veřejná soutěž musí být vypsána.

Rovněž tvrzení, že je kancelář placena dlužníkem, je mimořádně zavádějící, neboť nepochybně jde o právní služby poskytované bance, která dlužníkovi pouze přeúčtovává vynaložené náklady.

"V zásadě máte pravdu, že do milionu korun nemusejí postupovat podle zákona, nad milion už by měli. Nemohu být konkrétnější, neboť tyto věci řešíme ve správním řízení," řekl loni časopisu TÝDEN mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

V roce 2008 sice ČEB vynaložila na právní služby jen osm milionů, v roce 2009 ale už 48 milionů, v roce 2010 pak 59 milionů, v roce 2011 částku 17 milionů a v roce 2012 sumu 34 milionů korun, což by jen v tomto konkrétním případě znamenalo 34 poptávek salámovou metodou.

Varování BIS

Přitom na nemožnost získat dostatek relevantních informací u některých finančních institucí včetně České exportní banky upozorňuje i Bezpečnostní informační služba. Podle BIS postupovaly tyto instituce nestandardně a financovaly rizikové projekty.

"Některé prodeje majetku společností vzbuzovaly značné pochybnosti o tom, zda jsou transparentní a výhodné pro stát. Management rovněž záměrně informoval kontrolní orgány společností neúplně nebo zkresleně," uvádí kontrarozvědka v předloňské výroční zprávě s tím, že podnikatelé a lobbisté využívali k prosazení svých zájmů ve firmách lidi, kteří mají úzké vazby na jejich vedení.

Přesto v roce 2012 ČEB vykázala zisk 83 milionů korun, jenomže do svých výnosů si počítá i státní dotaci ve výši 636 milionů korun. Bez ní by byla ve ztrátě 553 milionů, přičemž její provozní náklady se vyšplhaly na 428 milionů. Dluhy České exportní banky v podobě vydaných dluhopisů činí od jejího vzniku v roce 1995 celkem 68 miliard korun. Znehodnocené úvěry za rok 2012 pak 5,3 miliardy.

Daňoví poplatníci nicméně mají právo vědět, jaké právní firmy a za jakých podmínek průšvihy ČEB hasí či pro banku pracují. Není totiž jistě správné, aby vývozci přenášeli na daňové poplatníky své ztráty.

Autor: - map - Foto: ČTK , Sušanka Filip

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ