Středoevropský technologický institut (CEITEC) Masarykovy univerzity v Brně patří k předním světovým vědeckým pracovištím. Před deseti lety, 12. září 2014, se institut rozšířil o dva nové pavilony. Do té doby sídlil v univerzitních budovách. Vědci tak získali moderní pracoviště pro výzkum biologicky významných molekul, evoluce rostlin, ale i lidské mysli a zdraví člověka. Stavba budov přišla na 440 milionů korun a jejich technické vybavení na 990 milionů korun.
CEITEC vznikl na popud Evropské komise v roce 2011. Jde o projekt čtyř brněnských vysokých škol a dvou výzkumných ústavů. Slouží nejen k výuce, ale především k výzkumu. Cílem je prohlubovat poznání v oblasti věd o živé přírodě a materiálech.
Odborníci se v něm zaměřují například na objasnění vzniku a šíření závažných chorob, zkoumají lidský mozek i mysl. Jejich výzkum by mohl například přinést nové poznatky v boji s epilepsií a Parkinsonovou chorobou. Centrum přilákalo do Brna řadu zkušených zahraničních vědců.
Jednotlivé složky CEITEC pracují částečně pod křídly zakladatelů institutu, kterými jsou Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita, Mendelova univerzita, Institut fyziky materiálů AVČR a Ústav veterinárního lékařství. Již několik řešitelů z konsorcia CEITEC získalo prestižní granty Evropské výzkumné rady.