Cenu Havla může získat ruská obránkyně lidských práv Alexejevová

Domácí
25. 8. 2015 14:24
Bojovnice za lidská práva Ljudmila Alexejevová.
Bojovnice za lidská práva Ljudmila Alexejevová.

Na třetí mezinárodní cenu nesoucí jméno bývalého českého prezidenta Václava Havla jsou nominováni dlouholetá bojovnice za lidská práva v Rusku Ljudmila Alexejevová, organizace bojující v Afghánistánu za práva žen a iniciativa mladých lidí působících v oblasti lidských práv na Balkáně. Sdělili to organizátoři ceny. Letošní držitel ocenění bude oznámen ve Štrasburku 30. září.

Cenu Václava Havla za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Knihovna Václava Havla uspořádá na počest laureáta mezinárodní konferenci, aby širší veřejnost seznámila s jeho přínosem v oblasti prosazování lidských práv. Konference s názvem Příběh uprchlíka: Evropa snů a skutečností se uskuteční 29. září v Praze.

"Na účastníky panelu udělala velký dojem odvaha i odhodlání všech tří letošních kandidátů postupujících do závěrečného kola. Pracují ve velmi složitých podmínkách. Chceme jim dát najevo svou solidaritu a vyjádřit podporu hodnotám, které se snaží udržet. Dělají vynikající práci a nebude vůbec jednoduché z nich v září vybrat jednoho laureáta," uvedla prezidentka Parlamentního shromáždění Rady Evropy Anne Brasseurová.

Ljudmila Alexejevová je ve svých 88 letech nejznámější ruskou obránkyní lidských práv. V mládí opustila slibnou akademickou kariéru a připojila se k sovětskému disidentskému hnutí. V sedmdesátých letech byla nucena emigrovat do USA, po roce 1989 se vrátila do Ruska. V roce 1996 se stala předsedkyní obnoveného Moskevského helsinského výboru. V roce 2009 jí byla společně s dalšími představiteli hnutí Memorial udělena Sacharovova cena za svobodu myšlení.

Women for Afghan Women (Ženy pro afghánské ženy) je největší zastřešující neziskovou organizací v Afghánistánu, která v jedenácti provinciích působí v oblasti ochrany práv afghánských žen a dívek. Jde o organizaci vzniklou na nejnižší úrovni, která pomáhá například ženám trpícím zohavením, mučením, pokusy o vraždu a znásilnění. Organizace rovněž provozuje útulky pro ženy, rodinná poradenská centra, centra na podporu dětí a bydlení pro ženy, které jsou propuštěny z vězení.

The Youth Initiative for Human Rights (Mládežnická iniciativa pro lidská práva) působí od roku 2003 mezi mladými lidmi na Balkáně, chrání oběti, jejichž lidská práva byla potlačena, a podporuje činnost justice v přechodovém období. Projekty jejích regionálních organizací se zaměřují na pořádání výměnných pobytů mladých lidí či na odstranění mýtů o nedávné minulosti a vybudování vzájemné důvěry.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ivan Sekretarev

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ