Česko je připraveno být zprostředkovatelskou zemí v německé iniciativě na posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Po dnešním jednání s nizozemskou ministryní obrany Kajsou Ollongrenovou to na tiskové konferenci řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). ČR bude podle ní očekávat, jaká forma spolupráce se od ní bude čekat.
"Jestli to bude třeba stejná forma spolupráce jako v případě muniční iniciativy, jsme připraveni být opět zprostředkovatelskou zemí," řekla Černochová. Na muniční iniciativě podle ní Česko dokazuje světu, že má kontakty a umí hledat a nacházet vojenský materiál potřebný pro pomoc Ukrajině.
Také Nizozemsko podle Ollongrenové hledá cesty, jak přesvědčit země, které mají určité možnosti, aby Ukrajině pomohly. Připomněla také, že její země je jedním ze států, které slíbily dodat Ukrajině bojové letouny F-16
Německo dnes vyzvalo Evropskou unii a členské státy Severoatlantické aliance, aby co nejrychleji posílily ukrajinskou protivzdušnou obranu. Německý ministr obrany Boris Pistorius a jeho vládní kolegyně z resortu zahraničí Annalena Baerbocková oslovili s požadavkem vedle EU a NATO také třetí země a chtějí, aby se o iniciativě jednalo tento týden i při schůzce ministrů zahraničí skupiny zemí G7.
Ministryně dnes společně podepsaly memorandum o porozumění, kterým se Nizozemsko oficiálně připojilo k české iniciativě na zajištění munice pro Ukrajinu ve státech mimo Evropskou unii. Nizozemsko na začátku března oznámilo, že na iniciativu poskytne celkem 250 milionů eur (zhruba 6,3 miliardy korun).
Návrh zakoupit dělostřeleckou munici pro zemi napadenou Ruskem v zemích mimo EU předložil český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února. Prezident Petr Pavel později na Mnichovské bezpečnostní konferenci informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích 800.000 granátů pro Ukrajince - půl milionu kusů ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů 122 milimetrů. Minulý týden na summitu iniciativy Trojmoří ve Vilniusu pak Pavel novinářům řekl, že Česko v zemích mimo EU identifikovalo přes milion kusů dělostřelecké munice. K iniciativě se podle Pavla k úterku připojilo 20 zemí.
Fiala dnes v Bruselu uvedl, že se díky české iniciativě již podařilo sehnat 500.000 kusů dělostřelecké munice. Na téměř 200.000 už jsou smlouvy, dalších 300.000 kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit, řekl premiér. "Máme v současnosti finančně pokryto pořízení zhruba 500.000 kusů munice a do konce letošního roku máme ambici dodat Ukrajině celkem 800.000 kusů munice," potvrdila dnes Černochová.
Nizozemsko a Česko podle ní spolupracují také v na dalších projektech, vojáci obou zemí působí v bojovém uskupení NATO v Litvě. Státy spolupracují také v rámci vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Ministryně hovořily i o iniciativách, které se týkají výcviku pilotů.