Černochová: Hrdiny druhé světové války nesmíme rozlišovat podle národnosti

Domácí
6. 10. 2024 17:25
Černochová: Hrdiny druhé světové války nesmíme rozlišovat podle národnosti
Černochová: Hrdiny druhé světové války nesmíme rozlišovat podle národnosti

Vojáky, kteří za druhé světové války bojovali za osvobození Evropy, by současná společnost neměla rozlišovat podle jejich národnosti nebo ideového zaměření. Spojovala je totiž myšlenka svobody a statečnost. U příležitosti 80. výročí takzvané Karpatsko-dukelské operace to dnes v Národním památníku na Vítkově v Praze řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Karpatsko-dukelskou operaci komunistický režim v Československu podle Černochové využíval k upevňování své moci. "Máme to štěstí, že žijeme v době, kdy nemusíme slavnou historii našeho národa překrývat pokřiveným ideologickým nánosem. Ve svobodě si připomínáme hrdiny ze západní fronty, kteří měli být zapomenuti, a na druhé straně oslavujeme i ty z východu, ačkoliv nám byli v minulosti všichni líčeni jako pravověrní komunisté," uvedla ministryně. Po únoru 1948 přitom režim mnohé z nich pronásledoval nebo dokonce zavraždil, doplnila.

Karpatsko-dukelská podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky připomíná, že svobodu nelze získat bez obětí. "Ukázala, že nezměrné úsilí, obětavost, rozhodnost, odhodlání a statečnost jsou tím, co vede k vítězství. A to jsou hodnoty, na kterých stojí česká armáda i dnes," dodal.

Ministerstvu obrany se letos v archivech podařilo dohledat jména 668 vojáků, kteří padli na polské straně Dukelského průsmyku. "A já jsem tedy moc ráda, že zde mohu oznámit, že v příštím roce plánujeme ve spolupráci s polským městem Dukla zřídit nový válečný hrob věnovaný právě jim," řekla ministryně.

Černochová dnes také udělila Záslužný kříž ministerstva obrany příslušníkům sedmé mechanizované brigády, která nese čestný název Dukelská a vznikla před 30 lety. Společně s bojovníkem v Dukelském průsmyku, generálem Miloslavem Masopustem, pak položila květiny na hrob neznámého vojáka, který na Dukle před 80 lety padl.

Karpatsko-dukelská operace sovětské armády měla podpořit Slovenské národní povstání, které vypuklo v závěru roku 1944 a které bylo později potlačeno. V operaci bojovalo na sovětské straně přes 100.000 vojáků a také 1. československý armádní sbor pod vedením Ludvíka Svobody proti asi stotisícové německé armádě.

Akce trvala dva měsíce a vojska dobyla první postavení německé armády na československém území 6. října. Během vojenské operace padlo u Dukly kolem 20.000 vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, která měla v té době 16.000 vojáků, pak dosahovaly zhruba 2000 mužů, další tisíce utrpěly zranění.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ