Češi žádají USA: Pomozte nám s letouny pro vojáky
04.09.2008 23:34
Česká republika ve čtvrtek vyjádřila přání, aby jí Washington pomohl modernizovat park vojenských dopravních letounů. Odmítla však interpretaci, podle níž by splnění tohoto požadavku mělo být jakousi odměnou za umístění americké radarové základny v Česku.
Uvedla to agentura Reuters ve zprávě o jednání náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara ve Spojených státech amerických, které je začátkem strategického dialogu mezi Českou republikou a Spojenými státy.
Česko jako člen NATO má jednotky v Kosovu, Afghánistánu i v Iráku, a proto potřebuje moderní vojenská dopravní letadla, aby mohlo své ozbrojené síly přepravovat do všech těchto míst, uvedl podle agentury Pojar. Na americké straně podle něj existuje ochota Čechům s tímto problémem pomoci, protože je i v zájmu Spojených států, aby spojenci v Evropě disponovali adekvátními prostředky letecké přepravy.
Pojar zároveň zdůraznil, že česká strana "nikdy nežádala žádnou odměnu" za podepsání červencové dohody, podle níž umožní na svém území zřízení radarové základny pro americký systém protiraketové obrany. Americká vláda usiluje o vybudování protiraketového štítu, který by chránil USA i evropské spojence před možnými útoky ze zemí, jako je Írán. Tyto plány vyvolávají vážné napětí ve vztazích s Moskvou, která tvrdí, že systém je namířen proti Rusku, a hrozí odvetnými opatřeními.
Pojar uvedl, že o konkrétním typu letounů bude rozhodnuto až za několik měsíců. Uvažuje se podle něj například o letounech Hercules vyráběných firmou Lockheed Martin, které používá i řada dalších zemí. Neupřesnil však, jak bude dohoda financována.
Připomněl, že Praha stále ještě jedná s Washingtonem o takzvané smlouvě SOFA, jež má upravit status asi stovky amerických vojáků, kteří budou na radarové základně působit.
Radarová základna se začne budovat až příští rok
S budováním základny se zřejmě začne až příští rok poté, co se v USA ujme úřadu nový prezident, soudí Pojar. Je podle něj totiž nepravděpodobné, že český parlament dohodu schválí ještě letos.
"Dříve to nestihneme," řekl Pojar a vyjádřil očekávání, že i nová americká vláda bude trvat na realizaci tohoto projektu a na umístění radaru v ČR.
Pojar se dnes ve Washingtonu setkal mimo jiné s náměstkem ministryně zahraničí Johnem Negropontem a s její tajemnicí Judy Garberovou.
Videokonference Pojara a Garberové, která měla být odpoledne přenášena do Amerického centra v Praze, se z technických důvodů neuskutečnila.
Česká republika se zahájením strategického dialogu zařadila do úzké skupiny států, které již se Spojenými státy takové rozhovory vedou. Patří mezi ně Austrálie, Čína, Izrael, Japonsko, Norsko a Saúdská Arábie.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Zátorský
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.