<span>České dálnice</span> jsou drahé. Je za tím kartel?

Domácí
27. 12. 2007 12:38
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoZa vysokou cenou výstavby českých dálnic by mohla být kartelová dohoda stavebních firem. S odvoláním na analýzu poradenské společnosti Mott MacDonald to ve čtvrtek uvedl server Aktuálně.cz. Firma analýzu zpracovala pro Státní fond dopravní infrastruktury.

"OECD udává, že kartelové dohody zvyšují ceny stavebních prací o 30 až 50 procent. Bohužel je možné, že takovou situaci máme, nebo jsme měli i v naší republice v posledních letech," uvádí se v dosud nezveřejněné analýze, ze které server cituje. "Jinak je totiž těžké vysvětlit zkušenost, že od roku 2002 vzrostla cena jednoho kilometru nové dálnice v České republice ze 183 milionů na 500 milionů korun, zvýšila se tak 2,7krát," stojí ve zprávě.

"To je úplný nesmysl, protože jak je vidět při každé soutěži, je tu vysoce konkurenční prostředí," reagoval na informaci o možném kartelu mluvčí Metrostavu František Polák. "Zrovna jako Mott MacDonald tvrdí, že ceny jsou tu vysoké, to je také neprokazatelné a také hloupost, " dodal. "Soutěží tady prakticky vždycky také zahraniční firmy, a tak nevím, co by kartel měl znamenat. Máme úplně otevřený trh a není možné vůbec o něčem takovém přemýšlet," komentoval Polák informace, na které se odvolává server Aktuálně.cz.

"Dneska už máme dostatek studií, které hovoří o tom, že samotná stavební část je srovnatelná s Evropou," sdělil k cenám českých dálnic mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. Tyto studie podle něj prokazují, že v České republice o žádný kartel stavebních firem nejde.

V říjnu ministerstvo dopravy pozastavilo se společností Mott MacDonald spolupráci. Ta byla poradcem ministerstva pro projekty spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Hlavním důvodem mělo být dokončení úseku dálnice D3 mezi Táborem a Bošilcem, na který se prý spolupráce s firmou vztahovala. Ministerstvo však tehdy zároveň vyjádřilo nespokojenost s prací Mott MacDonald a vyslovilo podezření na možný únik informací.

Z analýzy, kterou si v září nechalo vypracovat Ředitelství silnic a dálnic, vyplývá, že kilometr české dálnice je o 17 procent levnější než kilometr rakouské, ale o pětinu dražší než kilometr dálnice ve Slovinsku. Velké dálniční mosty se v České republice stavějí o 14 procent levněji než v Německu, naopak kilometr raženého tunelu je v Česku o 27 procent dražší než u západních sousedů.

Podle státního Ředitelství silnic a dálnic je ovšem nutné brát všechny cenové analýzy s rezervou. "Dálniční stavby fakticky nelze objektivně porovnat," tvrdí ředitel podniku Alfred Brunclík.

Do ceny dálnic se údajně promítají další položky, které se stát od státu liší. Jde například o opravy přilehlých komunikací, výstavbu protihlukových stěn, nebo náklady na stavební dozor. Česká republika má jedny z nejpřísnějších protihlukových limitů a ekologických norem.

Ilustrační foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ