České rasistky chystají balíčky do vězení
03.12.2007 07:00 Exkluzivně
Symbolem neonacistického hnutí jsou skinheadi. Robustní, vyholení mladíci, kteří se rádi porvou. Mezi národovci ale vznikly také dva ženské spolky. Extremistky chtějí pomáhat žalářovaným soukmenovcům a vychovávat bílé, uvědomělé děti.
Pokud Juraj Lukáš, který dostal u hodonínského soudu 13,5 roku za upálení Roma, skutečně skončí za mřížemi (verdikt ještě není pravomocný), možná mu pobyt v kriminále zpříjemní dárkový balíček s dobrotami. Nebude od rodiny ani od přítelkyně, ale od spolku Resistance Women Unity (RWU) - mladého sdružení českých neonacistek. Skupina čítá na čtyři desítky radikálek, kterým, jak samy říkají, nebylo „lhostejné postavení žen v českém pronárodním hnutí". Rády by se staly Santa Clausem místních národovců, balíčky budou už letos na Mikuláše posílat dětem správně politicky aktivních rodičů. O Vánocích se pak na košíčky mohou těšit žalářování skinheadi. A spektrum své činnosti chtějí pravověrná děvčata rozšiřovat.
„RWU vzniklo na přelomu července a srpna tohoto roku," píše v e-mailovém rozhovoru Mariana Bittnerová; s osobní schůzkou aktivistky nesouhlasily. Vysvětlení, proč zůstalo u elektronické komunikace, se objevilo krátce poté na internetových stránkách spolku: „Předem deklarujeme, že nemáme zájem o setkání s lidmi z řad novinářů a reportérů především kvůli jejich demagogii a zaujatosti proti všemu pronárodnímu."
Opatrní skini
Když se řekne neonacista, většině lidí se automaticky vybaví vyholená hlava a letecká bunda zvaná bomber. Jenže na demonstracích, jako byly například nedávné protesty v Praze, lze tu a tam zahlédnout i odhodlané zástupkyně něžného pohlaví. O jejich mírumilovnosti lze úspěšně pochybovat, dobře klamou tělem. „Ctíme tradiční, avšak vyrovnané postavení ženy v rodině. Jako naši ženskou povinnost chápeme vychovat potomka vědomého si svého původu a nutné potřeby chránit naši zem a naše kulturní dědictví," stojí mimo jiné na webu RWU. O jednoznačně rasistickém podtextu nemůže být pochyb. Kdo by ještě váhal, může si tamtéž stáhnout silně antisemitský komiks Zázraky švindlkaustu.
Původně byly nejagilnější tuzemské neonacistky organizovány v hnutí Supporter National Resistence Women Side, jehož počátky se datují do letošního jara, kdy vzniklo jakožto ženská sekce Národního odporu - nejvýraznější české neonacistické skupiny. V létě pak došlo k rozkolu. V zahraničí, především ve Spojených státech a v Německu, má ženské neonacistické hnutí mnohem propracovanější strukturu. Ta slouží Češkám jako inspirační zdroj.
Těžko si však představit mačističtější prostředí než skinheadské hnutí. „V rámci pronárodní scény jsme se ze strany mužů setkaly pouze s kladnými ohlasy," odmítá Bittnerová narážku, že by soukmenovci neshlíželi na dívčí aktivity s pochopením. Klára Kalibová z Nadace Tolerace, která pravicové hnutí dlouhodobě sleduje, však nabízí jiný pohled: „Postoj mužů vůči ženské části hnutí je spíše pasivní až obezřetný. Ženy mohou představovat určité riziko pro bezpečnost a aktivity hnutí a jeho členů. Jsou považovány za slabší článek, snadněji infiltrovatelný ze strany policie, případně antifašistů."
Zánik bílé rodiny
V čem spočívá zvláštnost a nebezpečí ženského neonacismu? Kromě toho, že „emancipační" tendence jsou tradičně spjaty hlavně s levicovým politickým podhoubím, je to systematičnost a větší veřejná přijatelnost. Zatímco agresivně vyhlížejícího mladíka nikdo nebude brát moc vážně, zapálenou aktivistku vyslechne více lidí. Dokazuje to navíc dlouhodobější tendenci mezi tuzemskými národovci, kteří upouštějí od prvoplánové agrese a sázejí na větší konformitu.
Nepřítel nicméně zůstává stejný: „Různé lobbistické skupiny, které v důsledku politicko-společenské zřízení státu ovládají." Co mají nacionálněsociální ženy přesně na mysli? Prý klacky pod nohama zdravého rozvoje tradiční rodiny, konkrétně záměrné potlačování porodnosti českých žen, podporu homosexuálních sňatků, obstrukce při adopcích. Jdou dokonce tak daleko, že tvrdí, že propagace osvojování afrických dětí je cíleným útokem na dlouhodobé přežití bílých rodin.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.