Na hranicích se všemi sousedními státy Česka se ve čtvrtek konaly oslavy rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol o devět nových zemí Evropské unie, které vstoupí definitivně v platnost o půlnoci. Ke zdůraznění milníkového okamžiku na hranicích mezi státy, které před rokem 1989 rozdělovalo vymezení Západu a Východu, se konaly i různé koncerty a ohňostroje. Politici a starostové na mnoha místech přeřízli symbolickou hraniční závoru.
Podívejte se na FOTOGRAFIE posledních minut hranice na Rozvadově
Schengenský prostor dosud tvořilo 13 starých zemí Evropské unie s výjimkou Británie a Irska a dále ještě Norsko a Island. Nyní k nim přibudou všichni nováčci unie z rozšíření roku 2004 kromě Kypru, který požádal o odklad vstupu.
ČTĚTE TAKÉ: Češi se radují, Rakušané jsou zdrženliví
20. prosinec: poslední den hranic
Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Česko bude po jeho rozšíření sousedit pouze se státy, které jsou do prostoru rovněž začleněny, takže nebude například na rozdíl od Slovenska mít žádnou vnější hranici prostoru. Od března příštího roku nebudou hraniční kontroly ani na mezinárodních letištích při cestách uvnitř schengenského prostoru.
Podle většiny českých starostů i obyvatel zrušení hraničních kontrol usnadní výměnu pracovních sil a vylepší turistický ruch. Naopak Rakušané a Němci žijící u hranic mají obavy ze zvýšené kriminality, které s nimi ale trochu sdílejí i české obce sousedící s Polskem a Slovenskem.
Řada obyvatel česko-slovenského příhraničí, kteří jezdí na Slovensko za příbuznými, přáteli i na nákupy, se však na zrušení hraničních kontrol těší. Mnozí z nich dnes oslavovali na česko-slovenském hraničním přechodu Starý Hrozenkov, kde symbolicky přeřízli závoru český ministr vnitra Ivan Langer a jeho slovenský protějšek Robert Kaliňák.
"Pravdou je, že hranice se bourají velmi těžko, ale v tomto případě je na místě poděkovat České republice, protože Slovensko mělo problémy, ale společnou silou se nám vše podařilo překonat," podotkl Kaliňák. Také ministr Langer je prý rád, že 15 let od rozdělení společného státu může Česko se Slovenskem stavět už jen cesty.
Stovky lidí, převážně Čechů, se účastnily také oslav na rakousko-českém přechodu Mikulov/Drasenhofen. Skeptičtější Rakušané byli přítomni spíše jen v rámci služebních povinností nebo na pozvání. Oslavy vyvrcholily symbolickým rozsvícením semaforu na zelenou, které po 22:00 provedli český a rakouský ministr vnitra Ivan Langer a Günther Platter.
"Před 18 lety sice padla železná opona, ale pořád to ještě nebylo ono. Když jsme v roce 2004 vstoupili do EU, pořád to nebylo ono. Teprve teď jsme Evropany první kategorie," uvedl při té příležitosti Langer. Také Platter zdůraznil, že nyní je překonáno dlouholeté rozdělení Evropy a schengenský prostor má význam pro svobodu i bezpečnost.
Podle průzkumu rakouské televize ÖRF je ale proti otevření hranic 75 Rakušanů. Rakouský premiér Alfred Gusenbauer dnes však opět zdůraznil, že rozšíření schengenského prostoru přinese Rakousku bezpečí a odmítl obavy z rozšíření kriminality. Vnější hranice prostoru se totiž posune o stovky kilometrů od rakouských hranic.
Gusenbauer se dnes osobně zúčastnil oslav rozšíření schengenského prostoru na rakousko-slovenské a rakousko-maďarské hranici. Se slovenským premiérem Robertem Ficem přeřízl symbolickou závoru na hraničním přechodu Petržalka-Berg.
Také předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering podle agentury AFP vyjádřil přesvědčení, že "to (rozšíření schengenského prostoru) povede k větší svobodě a bezpečnosti, nejen pro občany devíti dalších zemí v Schengenu, ale i pro Evropskou unii jako celek".
Na velké slávě na hranicích se dnes podíleli i předseda evropské komise José Manuel Barroso a eurokomisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini i další evropští politici. Například finský premiér Matti Vanhanen zamířil trajektem přes Finský záliv do estonského přístavu Tallinn.
Hlavní oslavy v Česku se uskuteční v pátek na česko-polsko-německém trojzemí. Na hraniční přechody Žitava - Friedensstrasse - Hrádek nad Nisou kromě českého premiéra Mirka Topolánka dorazí i německá kancléřka Angela Merkelová, šéf polské vlády Donald Tusk a předseda Evropské komise José Barroso.
Foto: Robert Sedmík