Vzpomínková akce
Česko si bohoslužbami a květy vlčího máku připomnělo hrdinství válečných veteránů
11.11.2020 12:58
Odvahu a hrdinství válečných veteránů ve středu připomněly projevy, bohoslužby, symbolické červené květy vlčího máku i písně vzniklé pro tuto příležitost. Proti minulosti jsou kvůli epidemii omezeny vzpomínkové společenské akce. Politici si proto den válečných veteránů připomněli především na sociálních sítích.
"Vzpomeňme na všechny, kteří bojovali za naši svobodu. Díky nim můžeme žít v míru," napsal například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku tolik připomínán není. Oficiálně se zde slaví od listopadu 2001.
Padlým válečným veteránům světových válek se ve středu v Karolinu poklonil rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima. Věnec položil u pamětní desky, kterou UK hrdinům světových válek odhalila v Karolinu letos v květnu. Zima připomněl, že války výrazným způsobem v minulosti zasáhly také akademické prostředí. "Nejen akademické prostředí nevratně ztratilo velké množství potenciálu, znalostí a talentu. Každá válka vede k materiálním škodám. Ty jsou nesrovnatelné s tím, když společnost ztratí lidskou bytost s její tvořivostí a umem," uvedl.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který v rozkazu vojákům připomněl oběti československých legionářů z první světové války i vojáků z druhé světové války a z novodobých misí, zveřejnil krátké video, ve kterém uctil památku padlých a poděkoval novodobým válečným veteránům za službu a oddanost vlasti. "Platí totiž, že země, která si neváží svých veteránů, jakoby si nevážila sama sebe," řekl.
Bohoslužba ve vojenském kostele
Armáda tradičně již o den dříve uspořádala bohoslužbu ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech. Letos ji přenášela živě na internetu bez tradičních hostů. Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta a pražský biskup David Tonzar ve středu při bohoslužbě bez účasti veřejnosti připomněli v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze konec 1. světové války, Den válečných veteránů i smrt Jana Opletala.
Symbolem připomínání válečných veteránů se stal květ vlčího máku. Letos s jeho prodejem opět spojila organizace Post Bellum finanční sbírku. Za každý příspěvek chtějí organizátoři sbírky zapíchnout symbolický květ vlčího máku na záhonu na náměstí Republiky v Praze a také na veřejných prostranstvích v Plzni, Českých Budějovicích, Pardubicích, Hradci Králové a v dalších městech.
Válečné veterány ve středu také na webu ministerstva obrany oslavilo hudební video s názvem Je čas vzniklé e spolupráci se spolkem Vlčí máky a skladatele Tomášem Kymplem. Zpěvačka Naďa Válová věnovala Dnu válečných veteránů singl a klip Snad vrátí se brzy. Skladba vznikla ve spolupráci s Ústřední hudbou armády České republiky.