Lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová tvrdí, že za pět let v Bruselu neslyšela promluvit žádného z prezidentů tak vyhraněně ideologickým způsobem.
"Jeho projev mi chvílemi připadal jakoby z minulého století, kdy EU obtížně hledala recept na více demokracie a méně byrokracie. Jenže Evropa dokázala tento problém vyřešit reformou navrženou v lisabonské smlouvě," uvedla Zuzana Roithová. Podle ní byl Klausův projev populisticky zaměřený.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus tvrdě kritizoval EU, europoslanci tleskali i bučeli
"Prezident Klaus si dal záležet na tom, aby mu po projevu zatleskalo extrémní křídlo EP (22 poslanců Skupiny nezávislých a demokracie a část z 27 Britských konzervativců). Bohužel nereprezentoval v Evropském parlamentu většinový názor občanů ČR," míní politička, která bude letos svůj mandát obhajovat jako jednička na kandidátce KDU-ČSL.
"Moji poslanečtí kolegové se bezprostředně po projevu velmi podivovali nad tím, že se český prezident zcela vyhnul vizím o řešení problémů 21. století. Ostatně aplaus vestoje, který si vyslechl předseda EP poté, co vyvrátil pochybnosti prezidenta Klause o demokratičnosti Evropského parlamentu, mluvil za mnohé," dodala Roithová.
Březina: Klaus překročil antievropský Rubikon
Za provokaci považuje Klausův projev také europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který navíc míní, že prezident "útokem proti Evropskému parlamentu jako celku překročil antievropský Rubikon."
"Prezident Klaus zjevně předstoupil s cílem provokovat a to se mu nepochybně podařilo. Soudím, že v pozadí jeho výpadu proti evropskému parlamentu jako celku mohla být dětinská snaha vyřídit si účty za nedávné nepovedené jednání s delegací EP na Pražském hradě," říká dokonce Březina.
"Uznávám a netěší mě, že problémem evropské integrace je jakási vnitřní autocenzura, která nutí zastávat politicky korektní stanoviska a nedovoluje vyjadřovat se kriticky například ke slabým stránkám lisabonské smlouvy, které by si kritický přístup jednoznačně zasloužily," připouští Březina.
"Ale hození parlamentu do jednoho pytle s evropskou byrokracií bylo nespravedlivé a neinformované. Na rozdíl od byrokraticky laděné Evropské komise je parlament prokazatelně arénou, v níž se střetávají příznivci a odpůrci evropského sjednocování. O tom se ostatně prezident Klaus přesvědčil sám na vlastní kůži, když část europoslanců během jeho vystoupení odešla ze sálu, zatímco jiná část mu nadšeně aplaudovala," dodal.
Foto: archiv Týdne