Český prezident Václav Klaus dnes na půdě Evropského parlamentu tvrdě kritizoval současnou podobu Evropské unie. Jeho projev přerušoval potlesk některých poslanců a bučení dalších. Část evropských zákonodárců pak v jednu chvíli dokonce na protest proti Klausově kritice opustila hlavní jednací sál.
CELÝ PROJEV SI PŘEČTĚTE ZDE.
Klause sice při vstupu do Evropského parlamentu přivítal potlesk, ale český prezident kritikou na adresu EU nešetřil hned od začátku. Podle něj je unie revolučním experimentem, který se snaží udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí.
EU deformuje trh, demokracie ubývá
"Volení zástupci 27 zemí s velmi pestrým spektrem politických názorů a postojů jsou unikátním auditoriem, stejně jako je již více než půl století unikátním a v podstatě revolučním experimentem sama EU se svým pokusem udělat rozhodování v Evropě lepší tím, že se jeho významná část přesune z jednotlivých států do celoevropských institucí," uvedl Klaus.
ČTĚTE TAKÉ: O Klausově snaze obrátit Brusel na pravou víru
Prezident, jehož země v současnosti předsedá EU, pak nešetřil ani ekonomiku Evropské unie. Podle něj je současný ekonomický systém systémem potlačovaného trhu a nepřetržitého posilování centrálního řízení ekonomiky. Vadí mu ale i údajné odcizení EU od občanů. "Mezi občany a představiteli unie je navíc vzdálenost, a to nejenom v zeměpisném slova smyslu, která je podstatně větší, než je tomu uvnitř jednotlivých členských zemí," míní Klaus.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo s koho: Klaus, nebo Brusel?
Bez "poskvrny" z Klausova projevu nevyšla ani lisabonská smlouva, která má nahradit odmítnutou euroústavu, a již ve čtvrtek schválili čeští poslanci. "Obávám se, že pokusy integraci dále urychlovat a prohlubovat a rozhodování o podmínkách života občanů členských zemí ve stále větší míře posouvat na evropskou úroveň, mohou svými důsledky ohrozit všechno pozitivní, co bylo za poslední půlstoletí v Evropě dosaženo," doplnil.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus byl víc ideolog než prezident, kritizuje Roithová
Emoce i po projevu
Emoce Evropským parlamentem cloumaly ještě poté, co Klaus hlavní zasedací místnost opustil. Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering Klausovi za projev sice poděkoval, zdůraznil ale, že by jej český prezident nemohl přednést, pokud by v Evropě nepanovala demokracie.
Topolánkova reakce na projev |
* "Názory a postoje Václava Klause jsou dlouhodobě známé, stejně jako to, že existují skupiny politiků tady i v zahraničí, které je dlouhodobě odmítají." * "Prezident Klaus na parlamentní úrovni má právo říkat své názory, a kdo mu toto právo vezme, se bude muset střetnout se mnou a se všemi demokraty v této zemi." |
Po jeho proslovu se nicméně přihlásili ještě tři europoslanci, z nichž jeden kritizoval předsedu, že neuklidňoval zákonodárce během prezidentova projevu, druhé europoslankyni se zase nelíbilo, že Klaus "mohl ovlivnit rozhodování lidí během ratifikačního procesu lisabonské smlouvy".
Český prezident se v Bruselu po svém projevu zúčastní ještě tiskové konference, která se ale netradičně nekoná v parlamentu, ale na půdě stálého zastoupení Česka při EU. Důvodem je oficiálně větší počet míst v české ambasádě. Části bruselských novinářů se ale nelíbilo, že se musí mezi budovami přesouvat, a uvažovali dokonce o bojkotu tiskové konference. Nakonec od něj ustoupili.
Foto: Reuters a ČTK