Předsednictví EU skončilo, co ale teď s úředníky?
04.07.2009 11:30 Původní zpráva
O armádu úředníků najatých na přípravu a vedení českého předsednictví Evropské unie se stát postará. A to i přes krizi, která jinde ruší stovky pracovních míst.
Právě nyní se na ministerstvech horečně jedná o tom, zda vůbec budou někteří z evropských expertů po 30. červnu odcházet. Většina úředníků vyčkává. Stát o ně má zájem, ale zároveň kvůli úsporám jinde škrtá neobsazená úřednická místa i pro rok 2010.
ČTĚTE TAKÉ: Češi míří do šatny, na euroled vyjedou silní ŠvédovéDočasný ministr pro EU Štefan Füle prosadil personální "phasing-out" (fázování) neboli vládní kuchařku, jak dále s šiky euroexpertů zacházet. Füle má s úředníky své plány. Chce jimi zkvalitnit státní správu.
Postup by měl být zhruba následující: ministerstva si s úředníky promluví a zjistí, zda by měli zájem zůstat. Ministři pak popřemýšlejí, zda jim nabídnou některé volné místo; pokud ho mají nebo pokud se nějaké během léta objeví. "Třetina z těch, kteří mají termínované smlouvy do konce předsednictví, má zájem zůstat a již jsou pro ně vytvořené podmínky," řekla TÝDNU Füleho mluvčí Michaela Jelínkova.
ČTĚTE TAKÉ: Rakouská APA si utahuje z českého předsednictví
Vondra i Kohout: Předsednictví poškodil pád vlády
Statisticky vzato, už nyní si stát pojistil asi stovku expertů jen pro sebe. Na předsednictví se ovšem podílelo 1500 úředníků. Asi tisícovka ve státní správě pracovala již předtím. Dalších 330 stát najal pouze na dobu předsednictví. A dalším 220 dočasným euroúředníkům bude nabízet práci.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.