Podle švédského ministra zahraničí Carla Bildta se během českého předsednictví EU podařilo dosáhnout důležitých dohod. Předsednictví ale poškodil pád vlády Mirka Topolánka. Prohlásil to švédský ministr, jehož země unijní předsednictví po Česku přebírá, ve zvláštní relaci veřejnoprávního Švédského rozhlasu, jež české vedení sedmadvacítky podrobně rekapitulovala.
"Samozřejmě to nebylo dobré," prohlásil Bildt v narážce na pád vlády během předsednictví. "Nepožadujeme po členských zemích, aby v době svého předsednictví pozastavily demokratické procesy, takže musíme přijmout to, že domácí politika hraje po celou dobu roli ... dobré to ale nebylo," dodal. "Nicméně se domnívám, že české předsednictví přesto fungovalo mnohem lépe, než jakou mělo pověst, pokud jde o řešení konkrétních otázek," uvedl Bildt.
ČTĚTE TAKÉ: Předání evropského předsednictví? Stačilo pár vteřin
Ocenil také úřednickou vládu premiéra Jana Fischera, jež nastoupila po svržení Topolánkova kabinetu. Fischerův tým dokončil podle Bildta předsednictví "s ohledem na okolnosti dobře". Švédský rozhlas připomněl, že Česká republika chtěla své předsednictví věnovat "Evropě bez hranic" a v ekonomické oblasti se za jejího "šéfování" podařilo přijmout některá pravidla pro lepší ekonomickou spolupráci a kontrolu.
Největší potenciál stát se symbolem českého předsednictví má však tak jako tak série několika snímků nahého muže v sídle italského premiéra Silvia Berlusconiho, jímž byl podle všeho Mirek Topolánek, konstatoval reportér Švédského rozhlasu závěrem.
Foto: ČTK/AP