Topolánek: <span>Nabucco je zárukou</span> nezávislosti EU

Domácí
27. 1. 2009 19:45
Mirek Topolánek považuje Nabucco za záruku nezávisloti EU.
Mirek Topolánek považuje Nabucco za záruku nezávisloti EU.

Mirek Topolánek považuje Nabucco za záruku nezávisloti EU.Pokud Evropská unie nebude energetické suroviny odebírat z různých zdrojů, bude její svoboda a nezávislost ohrožena. Na úterním summitu k projektu plynovodu Nabucco to řekl český premiér Mirek Topolánek. Eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs nicméně podotkl, že EU by na projekt neměla poskytovat kapitál, jen půjčky a záruky. Financování ale přislíbila Evropská investiční banka.

"Projekt Nabucco vidím jako test evropské integrace. Předpokládám, že projektu se budou účastnit velké evropské nebo světové finanční instituce a privátní investoři. Očekávám podporu od EBRD, EIB, Světové banky, USA a dalších velkých hráčů. Českou republiku reprezentuje v projektu RWE Transgas," řekl dále Topolánek novinářům. Dodal, že je přesvědčen o tom, že projekt bude mít úspěch jedině tehdy, když ho EU vezme jako svoji absolutní prioritu.

ČTĚTE TAKÉ: Problémem Nabucca může být nedostatek plynu

Klíčovým problémem celého projektu je ale podle Topolánka spíše než financování zabezpečení dodávek plynu. "Je třeba porovnávat investiční náklady na Nabucco s něčím srovnatelným a myslím, že to zajímavé číslo pro porovnání budou ztráty evropských zemí z plynové krize, kterou jsme právě prožili. Když si budeme tyto náklady na tuto krizi diskontovat na třeba deset let, přijdou nám daleko menší," dodal.

Topolánek zároveň vzkázal Rusku, odkud proudí značná plynu suroviny do EU, že projekt Nabucco není namířen proti němu. "Bez diverzifikace zdrojů je nezávislost jakéhokoliv společenství iluzí," uvedl ale Topolánek v souvislosti s nedávnou krizí, kdy kvůli sporu mezi Ukrajinou a Ruskem zůstala Evropa skoro dva týdny bez ruského plynu. "Krize by mohla opět přijít a příště by mohla být ještě horší," varoval Topolánek.

Maďarský premiér Gyurcsány mluví o energetické železné oponě.O Nabuccu se bude jednat v květnu v Praze

Nyní podle něho sice vzrostla podpora alternativní cesty pro dodávky ruského plynu, jako jsou projekty Nord Stream a South Stream, které Ukrajinu obcházejí, upozornil ale, že Evropu závislosti na ruském plynu nezbavují. "Nabucco je projekt zásadního významu pro nezávislost a svobodu Evropy. Nechceme Nabucco proti někomu, chceme ho pro nás," vzkázal Topolánek. Dodal ale, že EU musí ohledně tohoto projektu postupovat jednotně.

Český premiér dnes dále oznámil, že 7. května se bude v Praze konat konference, na níž by měla být podepsána dohoda o výstavbě plynovodu Nabucco. Její text by měl být ještě předtím konkrétně vypracován v únoru ve Vídni.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány nynější situaci, kdy východní státy EU jsou odkázány na dodávky plynu z Ruska přes Ukrajinu, zatímco západní země používají i jiné zdroje, přirovnal k "energetické železné oponě". Dodal, že mezivládní dohoda o plynovodu Nabucco může být uzavřena do 30. června.

Gyurcsány navrhnul, aby se EU podílela na projektu celkem dvěma miliardami eur. Pro rozběhnutí stavebních prací by podle něj postačilo už 200 milionů až 300 milionů eur. EIB (Evropská investiční banka) výhledově přislíbila financovat 25 procent stavebních nákladů.

Komisař Piebalgs by Nabucco financoval jen půjčkami.Piebalgs: Peníze na Nabucco? Maximálně půjčky

Na financování projektu by se podle maďarského premiéra měla podílet i Evropská unie. Komisař Piebalgs nicméně uvedl, že sedmadvacítka by neměla zvažovat, zda do projektu vloží svůj vlastní finanční kapitál. Podle něho by ale její instituce mohly poskytnout půjčky a garance. "Domnívám se, že i v dnešní těžké době finanční krize můžeme zařídit půjčky," řekl na summitu Piebalgs. "Ale za to bychom zacházet neměli," dodal.

Mezi akcionáři projektu Nabucco je rakouská energetická společnost OMV, maďarský koncern MOL, rumunský Transgaz, bulharský Bulgargaz, turecký Botas a německá společnost RWE. Tyto firmy chtějí, aby Evropská unie poskytla na projekt garance nebo předfinancování, a přesvědčila tak dodavatele a banky, že Nabucco má budoucnost.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) je podle jejího prezidenta Thomase Mirowa připravena uvažovat o tom, že by na financování plynovodu Nabucco přispěla. "Projekt Nabucco má dopad na velké části regionu, kde působíme, a jde o slibný příspěvek k diverzifikaci," řekl v Budapešti.

Další plynová krize by mohla mít horší dopad.Nabucco povede plyn už v roce 2015

O výstavbě plynovodu, jehož délka se bude pohybovat kolem 3 300 kilometrů, se začalo uvažovat v roce 2002. Podle současných předpokladů by práce na výstavbě fakticky mohly začít příští rok. Předseda Evropské komise José Barroso řekl, že v roce 2015 plyn v plynovodu Nabucco bude.

Původně se předpokládalo, že výstavba přijde na 4,5 miliardy až pět miliard eur, nyní se odhadovaná částka v eurech pohybuje těsně pod osmi miliardami. Plynovod povede přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska, vyhne se tedy jak území Ruska, tak území Ukrajiny.

Foto: Reuters, AP, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ