Už pátým dnem je Česko v čele Evropy. Až nyní ale vláda začala zvedat oponu a představovat plány pro příštích šest měsíců. Jen na kulturní doprovod českého šéfování Evropě vyčlenili ministři více než 80 milionů korun.
"Česko je vyspělou kulturní zemí, máme příležitost představit Evropě své tradice," nechal se slyšet vicepremiér Vondra, který v pondělí odhalil spolu s ministrem kultury Václavem Jehličkou seznam kulturních akcí, jež mají během příštích šesti měsíců zdobit české předsednictví.
Na kulturu mají ministři v banku přes osmdesát milionů korun: 22,5 milionu ukrojil z rozpočtu vicepremiér Vondra, dalších šedesát milionů má k dispozici ministerstvo zahraničí a svým dílem přispěje i ministerstvo kultury. "Část prostředků na jednotlivé akce si získali také sami pořadatelé," dokreslil Vondra kulturní rozpočet.
Šest set dávek kultury
Dohromady nabídne tuzemsko Evropě na šest set kulturních akcí. Část z nich ovšem tvoří i pravidelné přehlídky jako Smetanova Litomyšl nebo Pražské jaro. "Hudební oslavou zakončení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie" se tak například stane šestý ročník hudebního festivalu United Islands of Prague.
Česko bude hostit stovku akcí, Brusel pak dalších šedesát. Ochutnávku české kultury však nevyzkouší jen Praha a Brusel. Zkrátka nepřijde ani dalších devadesát zemí. Češi se prostřednictvím výstav či koncertů pochlubí svým půlročním místem na výsluní také například v Kanadě, Austrálii, Indii, Mongolsku, Sýrii nebo v Číně. "Prakticky všude, kde máme zastupitelské úřady, se bude něco dít," uvedla Helena Bambusová z ministerstva zahraničí.
První akci bude hostit Národní divadlo, kde český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg převezme od svého francouzského protějšku předsednické žezlo. Scénář ceremonie sepsali bratři Formanové. České šéfování oslaví na konci ledna i Brusel, a to Českým plesem, na němž Vondra přislibuje účast předních interpretů českého umění. Ve stejném termínu pak v Bruselu odhalí své výtvarné dílo i sochař David Černý.
Drtikol, Martinů, Havel, Langerová...
V kulturním programu, který má světu připomínat české předsednictví, se sešly velmi různorodé výstavní či hudební projekty. Mezi výstavy, které mají šanci vzbudit zájem zahraničního publika, bude bezpochyby patřit prezentace snímků slavného fotografa Františka Drtikola v Galerii Českého centra v Bruselu. V Belgii se představí i česká dekadence v expozici, která byla před časem k vidění v pražském Obecním domě, nebo kresby a ilustrace Josefa Lady.
Oblíbeným "vývozním artiklem" zůstává i při příležitosti předsednictví exprezident Václav Havel. Vedle projekcí filmu Občan Havel nabídne program kulturních akcí například také výstavu fotografií z období 1974 - 1989 s názvem Bohdan Holomíček/Václav Havel - společné osudy, která se uskuteční v městečku Plouha ve Francii.
V oblasti vážné hudby bude řada akcí věnována skladateli Bohuslavu Martinů, po celém území Francie se napříkad budou konat koncerty festivalu Martinů Revisited. Několik svých výhonků představí pod hlavičkou kulturního programu k předsednictví i česká populární hudba. Koncem ledna se například v Theatre Moliere v Bruselu představí Dan Bárta a Illustratosphere, v dubnu bude tamtéž koncertovat Aneta Langerová. Ve slovinské Lublani vystoupí v červnu romská hudební skupina Gulo Čar, populární Čechomor bude na české předsednictví upozorňovat pro změnu v několika městech Mongolska.
V německém Mnichově se v květnu představí laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého, v Indii bude českou slávu již za několik dní šířit pražské černé divadlo Hoidekr Interactive Light Theatre na festivalu Bharat Rang Mahotsav. Kulturní akcí k českému předsednictví je třeba i výstava karikatur Vladimíra Jiránka Humor a psychoanalýza, která se právě koná ve slovenských Piešťanech, přehlídka filmů Davida Ondříčka s odvážným názvem New Czech New Wave, jež probíhá v australském Sydney, ale také plánovaná výstava České góly v syrském Damašku, která hodlá vyzdvihnout úspěchy českého fotbalu a jeho tradice.
V moldavském Kišiněvě proběhne pozoruhodná akce, která propojí festival českého filmu poseldních 20 let a výstavu Česká republika jako folklorní velmoc. V gruzínském hlavním městě Tbilisi se Česká republika coby předsednická země EU právě chlubí prezentací Výstava o slivovici a její duši.
Pořadateli akcí jsou státní instituce, krajské úřady i různé soukromé subjekty. Ministerstvo kultury například k projektům určeným pro prezentaci v zahraničí vyhlásilo na loňský a letošní rok speciální grantové řízení, ve kterém rozdělilo přes deset milionů korun.
Foto: ČTK, Tomáš Nosil