V Česku začala fungovat databáze expertů a expertek na problematiku rovnosti žen a mužů a rovných příležitostí. Zprovoznila ji Genderová expertní komora ČR (GEK ČR). Firmy, úřady či média tak mohou v případě potřeby odborného stanoviska či poradenství vyhledat kvalifikované osoby a získat na ně kontakt.
"V databázi je možné vyhledávat nejen podle klíčových slov, ale také podle specializací, kterým se jednotlivé členky a členové věnují, podle typu členství nebo podle regionální působnosti. Pokud tedy budu například zaměstnankyně HR oddělení brněnské firmy, která pátrá po vhodné osobě pro provedení genderového auditu, mohu skrze databázi najít a kontaktovat pro mě tu nejvhodnější osobu," popsala tajemnice komory Nina Fárová. Dodala, že komora garantuje vysokou odbornost osob v databázi. Zařazení do ní je možné až po posouzení a splnění náročných kritérií. Podmínkou je praxe v oboru a dosažené výsledky.
Vybírat je možné z 22 specializací. Patří mezi ně třeba mezinárodní vztahy, ekonomika, zaměstnání, rodina, kultura, násilí, genderové audity, migrace, věda, vzdělávání či rozhodování.
V databázi je zatím přes 50 profilů expertek a expertů. Podle Fárové budou další přibývat. Komora má víc než 120 členek a členů, svou členskou základnu dál rozšiřuje.
Komora si vytvoření databáze stanovila jako jeden ze svých cílů. Chtěla tak pomoci těm, kteří mají v podniku či instituci na starosti problematiku rovnosti nebo ji mají při nějakém úkolu zohlednit. Organizace chce také upozornit na to, že odbornost v oboru genderových studií a kvalifikace by měla být brána stejně vážně jako odbornost v jiném oboru.
Genderová expertní komora ČR je platforma, která sdružuje odbornice a odborníky na problematiku rovných příležitostí. Poskytuje analýzy a chce spolupracovat s vládou, ministerstvy, úřady, radnicemi i firmami. Usiluje o začlenění perspektivy rovnosti do rozhodování.