Potenciální útoky
Česko zvyšuje bezpečnostní opatření kvůli hrozbě teroru
03.10.2010 14:55 Aktualizováno 03.10. 17:22
Policie preventivně zpřísnila bezpečnostní opatření kvůli varování USA před útoky teroristické sítě al-Kajda v Evropě. Přísnější bezpečnostní kontroly platí na letišti Praha-Ruzyně a ostatních mezinárodních letištích v republice. Policie také posílila ostrahu u některých rizikových objektů. Uvedlo to ministerstvo vnitra, další informace doplnila cizinecká policie. Hrozba se ale podle vnitra i policie České republiky přímo netýká.
Americká vláda vydala varování před teroristickými útoky pro své občany cestující do Evropy. Mají být opatrní především při návštěvách veřejných míst. Americké varování je obecné a nezmiňuje konkrétně žádnou zemi. Podle textu varování, který vydala agentura AP, by mělo varování vypršet 31. ledna příštího roku. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nejde o oficiální varování před cestami.
Krátce po americkém kroku vydala varování pro své občany ve Francii a v Německu britská vláda. Zvýšila přitom stupeň teroristické hrozby z "obecného" na "vysoký". Západní rozvědky v září oznámily, že odhalily plány teroristů na koordinované útoky na města v Británii, Francii či Německu.
Česká diplomacie občany už minulý týden upozornila na zvýšenou možnost teroristického útoku ve Francii. Pro další země zatím varování nerozšířila. "Vzhledem k obecnému charakteru varování Spojených států, které se týká celé Evropy, nebudeme varovat před cestami do konkrétních zemí," řekl mluvčí ministertsva zahraničí Vít Kolář.
Vnitro potvrdilo, že Česká republika dostala informace o možném ohrožení teroristickým útokem v Evropě. "Nebereme ty informace na lehkou váhu, policie je v této chvíli v pohotovosti. Přijímáme bezpečnostní preventivní opatření," řekl náměstek ministra vnitra Michal Moroz. Vnitro i policie nicméně zdůrazňují, že se České republiky podle jejich informací hrozba přímo netýká.
"Jako konkrétní příklady přijímaných opatření můžeme uvést zpřísnění bezpečnostních kontrol na mezinárodním letišti Praha-Ruzyně či zvýšenou hlídkovou činnost v blízkosti rizikových objektů," uvedlo vnitro. V minulosti kvůli teroristické hrozbě policie posílila ostrahu například u důležitých vládních budov, velvyslanectví či synagog.
Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová doplnila, že se zvýšená bezpečnostní opatření týkají všech pěti mezinárodních letišť v České republice. Kromě pražského jde i o letiště v Brně, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích. Rendlová však nechtěla posílení ostrahy komentovat s tím, že cizinecká policie situaci nadále vyhodnocuje.
Podle mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové na Ruzyni žádná nová viditelná bezpečnostní opatření nejsou. Cizinecká policie pouze vedení letiště obecně informovalo, že bude nyní věnovat zvýšenou pozornost některým linkám. Letiště ale neví, o které linky bude mít policie konkrétně zájem. Podle mluvčí by se ale nová bezpečnostní opatření neměla dotknout odbavování cestujících.
České úřady tak reagují na plány teroristických útoků, které zmařily americké a evropské zpravodajské služby. Podle informací měli teroristé z al-Kajdy zaútočit na nejrušnější západoevropská centra. Poslední zprávy hovoří o tom, že měl akci řídit samotný Usáma bin Ládin. Vláda Spojených států amerických podle očekávání vydala varování před teroristickými útoky pro své občany cestující do Evropy.
Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury je ale krok americké administrativy velmi nepříjemnou zprávou pro celý evropský turistický průmysl, včetně toho českého. Turisté z USA byli loni v první desítce zahraničních návštěvníků České republiky, přijelo jich 274 tisíc. Navíc společně s Japonci a Číňany utratí nejvíce peněz. Navíc se loni návštěvnost České republiky podle Okamury snížila o devět procent, zatímco celosvětový i evropský průměr byl jen čtyři procenta.
"Po zkušenosti s podobnými varováními z minulých let očekávám pokles návštěvnosti. Američtí turisté navíc začnou při cestách do Evropy podvědomě šetřit, a sníží tak i své výdaje. Jejich konání navíc znejistí i turisty z dalších solventních zemí, tedy především Číny a Japonska," uvedl Okamura. Dalším problémem podle něj je, že obyvatelé velkých zemí jako USA, Čína a Japonsko nemají rozlišovací schopnost mezi jednotlivými evropskými státy a Evropu berou jako celek. Případný incident v konkrétní zemi tak pro ně bude znamenat ohrožení v celé Evropě, bez ohledu na vzdálenost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.