Český vrtulník se málem zřítil u Kábulu. Kvůli pilotovi
17.03.2010 19:21 Aktualizováno 17.03. 20:15
Česká armáda má další problém. U afghánského Kábulu se na konci února málem zřítil její vrtulník Mi-171Š. Chyboval pilot, který letěl příliš nízko.
Jeden z vrtulníků nově nasazeného kontingentu 23. února v plné rychlosti a s lidmi na palubě zavadil o písečnou dunu. Nikomu z deseti cestujících se nic nestalo, nedošlo ani k poškození stroje.
Zprávu přinesla Česká televize. Podle oficiálních armádních míst šlo sice o chybu pilota, ale za situace panovaly důvodné obavy z palby povstalců, proto letěl stroj tak nízko u země.
ČTĚTE TAKÉ: Spojenci NATO slibují další tisíce vojáků do Afghánistánu
Velitel letectva Jiří Verner připustil, že to byla chyba pilota. I při létání v Afghánistánu totiž nesmí piloti níž než 15 metrů nad zemí. Armáda ale tvrdí, že šlo v tomto případě o výjimečnou situaci. Zpravodajské služby údajně přišly s varováním, že povstalci mají samonaváděcí střely země - vzduch. "Piloti to vyhodnotili, na to jsou cvičeni. Určitě nemělo dojít ke kontaktu se zemí, ale vzhledem k povaze takových úkolů se to úplně vyloučit nedá," dodal Verner.
Do Afghánistánu kvůli incidentu odletěla zvláštní vyšetřovací komise. Znepokojující je, že vedení armády nemůže ze země piloty za trest stáhnout, protože by je nemělo kým nahradit.
Vláda chce víc vojáků
Vláda chce vyslat do země dalších až 55 lidí a dva radary. S výcvikem místní afghánské policie by mělo pomáhat 15 vojenských policistů, až 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur by mělo střežit polské základny v provincii Ghazní. Ministerstvo obrany zdůvodňuje vyslání vojáků novou strategií spojenců, podle níž by zvýšení počtu vojáků mělo přispět ke stabilizaci situace v Afghánistánu a ke změně působení spojeneckých armád z vedoucího na podpůrné.
Posílení českého kontingentu řešila Poslanecká sněmovna, jednání ale bylo nakonec přerušeno. Dosavadní debata o posílení kontingentu se nesla ve znamení sporu ODS a ČSSD. Předseda branného výboru Jan Vidím (ODS) podotkl, že raději bereme, než dáváme. Pozastavil se nad tím, že k odmítavému postoji komunistů k misím se přidali i sociální demokraté. Přitom alianční mise ISAF byla schválena za vlády ČSSD, podotkl šéf výboru.
Naopak Senát s posílením kontingentu ještě večer souhlasil. Pro hlasovali i někteří senátoři ČSSD. Pro vládní návrh v horní komoře hlasovali všichni přítomní senátoři ODS a členové senátního klubu TOP 09 a Starostové. Přidalo se k nim ale i pět sociálních demokratů.
"Plnit smlouvy je podle mě nejen slušné a poctivé, ale i nutné, a proto, i když se smíšenými pocity, ten vládní návrh podpořím," zdůvodnil svůj postoj senátor ČSSD Miroslav Nenutil.
Ilustrační foto: army.cz, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.