Spojenci NATO slibují další tisíce vojáků do Afghánistánu
05.12.2009 14:31
Země podílející se na mezinárodních bezpečnostních silách ISAF v Afghánistánu příští rok posílí své jednotky v této středoasijské zemi nejméně o 37 tisíc lidí. Po jednání ministrů zahraničí států NATO a partnerů z ISAF to řekl generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen.
Nejvíce posil vyšlou Spojené státy. Prezident Barack Obama před několika dny oznámil, že USA posílí své jednotky nejméně o dalších 30 tisíc vojáků. Zvýšení početního stavu svých jednotek při jednáních více než 40 zemí podílejících se na misi ISAF přislíbilo podle něj alespoň 25 zemí, počet zahraničních vojáků pod Hindúkušem by tak narostl na nějakých 140 tisíc.
ČTĚTE TAKÉ: Černohorcům se pootevřely dveře do NATO
Obamova válka. Francie a Německo váhají s posilami
Rusové doučují Obamu Afghánistán. Víc mužů, víc mrtvých
"Nikdo by neměl očekávat okamžité výsledky," podotkl šéf NATO. Věří však, že i tak se v budoucnu podaří dosáhnout stability v této zemi sužované násilnostmi i chudobou.
"Země podporují slova činy," řekl Rasmussen. "S těmi pravými zdroji můžeme uspět," prohlásil na tiskové konferenci po skončení části jednání věnované Afghánistánu.
Mezi účastníky jednání byla i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, která předtím novinářům řekla, že se Washington cítí ohlášenými posilami povzbuzen. "Jsme velmi vděčni Gruzii, která, jak se mi zdá, se stala největším dodavatelem vojáků do Afghánistánu v přepočtu na jednoho obyvatele," řekla Clintonová. Dodala, že Spojené státy nikdy neuznají nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, dvou gruzínských regionů, které se vymkly kontrole Tbilisi a které Moskva podporuje jako samostatné státy.
Ve hře je příliš mnoho
Americký generál Stanley McChrystal upozornil, že se podmínky v boji proti militantnímu hnutí Taliban a dalším radikálům v Afghánistánu v poslední době zhoršují. Situace je prý vážná.
I podle britského ministra zahraničí Davida Milibanda by země NATO měly vyvinout maximální úsilí k posílení své vojenské i civilní přítomnosti v Afghánistánu. Ve hře je prý příliš mnoho.
Naopak Německo a Francie zatím posily nepřislíbily, své stanovisko hodlají oznámit až na londýnské konferenci o budoucnosti Afghánistánu 28. ledna. Francie má momentálně v zemi ke čtyřem tisícům lidí, ale veřejné mínění je silně proti - podle posledních průzkumů misi schvaluje jen 17 procent obyvatel. Francouzští diplomaté proto uvažují spíše o civilním personálu či vojenských instruktorech, napsal deník Le Monde.
Český ministr zahraničí Jan Kohout dnes připomněl, že už český parlament pro příští rok odsouhlasil navýšení českých příslušníků v jednotkách v Afghánistánu až na 535, čili zhruba o stovku víc proti současnému stavu.
Navíc ČR kromě přibližně 80 milionů korun, které už dává Praha na provinční rekonstrukční tým v Lógaru, poskytne dalších 300 tisíc eur na různé fondy pro obnovu Afghánistánu.
Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák podotkl, že Bratislava je počet svých vojáků připravena zhruba zdvojnásobit. Stále se však pracuje na doladění přesných počtů, pak to ministerstvo obrany předloží vládě a následně poslancům ke schválení.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.