Čeští politici nad odtržením Kosova nejásají
17.02.2008 17:30 Původní zpráva
Nezodpovědné a předčasné. Nedělal bych to. Těmito slovy komentují čeští politici jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova. I přesto však Česko zřejmě nový stát uzná, je totiž připraveno jít s většinou evropských států, které nezávislost podporují.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská mise v Kosovu spolyká miliardy
"Vyzvali jsme všechny ústavní orgány České republiky, aby jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova nepřijaly," prohlásil před zástupci médií předseda ČSSD Jiří Paroubek. Nezávislost Kosova je podle sociálních demokratů nezodpovědná a předčasná, a navíc protiprávní. To si myslí i komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf.
ČTĚTE TAKÉ: Uznají Češi Kosovo? Ani první, ani poslední
S nelibostí se na rozhodnutí Kosova dívá i prezident Václav Klaus. Podle něj jde o nebezpečný precedens. "Některé jiné části jiných států mohou najednou přijít na to, že jim to tak úplně nevoní v tom větším státu, ve kterém se dodneška nacházejí," dodal Klaus. Tento problém by mohl nastat například v Turecku a Iráku, kde žije kurdská menšina, v Moldově, jejíž ruskojazyčná část Podněstří se pokusila odtrhnout už v roce 1990, nebo v Gruzii, od níž by se mohly odtrhnout Abcházie či Jižní Osetie.
Česká vláda plánuje postupovat stejně jako většina evropských států. Podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry není pravděpodobné, že by se unie dokázala dohodnout na jednotném postupu, Kosovo proto budou zřejmě uznávat jednotlivé státy postupně.
Velké státy EU jsou s USA podle Vondry dohodnuty na tom, že nezávislost Kosova uznají velmi brzy. "Pak je tam skupinka dvou, tří, čtyř zemí, které s tím mají největší problémy," podotkl Vondra. V této souvislosti se nejčastěji mluví o Kypru, Rumunsku, Bulharsku a Španělsku, proti uznání Kosova vystupují i Slováci.
Foto: AP, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.