Nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů se loni stalo Slovensko, kam vyjelo 837 tisíc Čechů. Posledních zhruba 20 let vévodilo žebříčku Chorvatsko. Na Slovensko vycestovalo meziročně o tři čtvrtiny návštěvníků víc, zájem o Chorvatsko naopak o osm procent klesl. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Růst popularity Slovenska byl loni ovlivněn hned několika faktory. "Zlevnily pohonné hmoty, což podpořilo cestovní ruch do okolních států, na Slovensko i do Německa. Zároveň do těchto regionů zamířili i Češi, kteří z důvodu geopolitických změn vynechali 'rizikovější' destinace jako třeba Egypt nebo Řecko," uvedla mluvčí statistiků Petra Báčová.
Loni vyjelo na delší pobyt do zahraničí 4,2 milionu českých turistů, o 3,5 procenta více. Češi se vydali na více než 11 milionů domácích i zahraničních dovolených. Počet delších tuzemských pobytů klesl o 7,6 procenta.
"Ekonomické problémy v jižních zemích či migrační vlna přes veškerou negativní mediální kampaň neměly žádný dopad na turisty," uvedla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.
Na druhém místě žebříčku nejoblíbenějších destinací skončilo Chorvatsko, kam zavítalo 721 tisíc českých návštěvníků. O pětinu loni vzrostl zájem o cesty do Francie. Naopak do Egypta vycestovalo o 37 procent Čechů méně. Mezi leteckými zájezdy stále vede Řecko následované Tureckem a Španělskem.
Trend zkracování pobytu a trávení více dovolených v průběhu roku pokračoval i vloni. Průměrná doba přenocování se zkrátila, v zahraničí strávili čeští turisté v průměru 7,7 dne. Předloni to bylo 8,2 dne. Průměrné výdaje na jednu delší cestu se snížily o 120 korun na celkových 12 468 korun na osobu a pobyt.