V Třineckých železárnách podle všeho tvrdě tlačí na zaměstnance, aby vstoupili do zdravotní pojišťovny Agel. Ta musí do konce roku sehnat padesát tisíc klientů, jinak přijde o licenci. Dnes jich má osmnáct tisíc a vše nasvědčuje tomu, že její zástupci volí i nevybíravé praktiky, jak počet pojištěnců zvýšit. Lidé v železárnách se bojí, že se octli v pasti.
Železárny i pojišťovnu Agel totiž kontroluje Tomáš Chrenek, který je předsedou správních rad obou společností. Jeho firmy ovládají například i bývalou podnikovou nemocnici Podlesí, kde se mnoho zaměstnanců léčí. Pro Chrenka to může být cesta, jak se podílet na zdravotnickém byznysu, kterým ročně proteče přes dvě stě miliard korun.
Už od jara vedoucí všech provozů v železárnách informují své zaměstnance o výhodách Agelu a doporučují přejít k této pojišťovně. On-line deník TÝDEN.CZ získal svědectví, že někteří z nich pojali propagaci Agelu poněkud svérázně.
ČTĚTE TAKÉ: Chrenek se Pentě naboural do pojišťovny Apollo
"Přišli za námi z vedení a řekli nám, že máme přejít k Agelu, jinak prý můžou být problémy," řekl jeden ze zaměstnanců Třineckých železáren, který nechce uvést jméno. Důvod je nasnadě - bojí se, že přijde o práci.
To v jiných provozech byli vedoucí a propagátoři Agelu ještě otevřenější. Zaměstnancům prostě řekli, že kdo do Agelu nepřestoupí, může přijít o práci. O tom, jak tvrdá kampaň mohla být, paradoxně svědčí i vyjádření generálního ředitele železáren Jiřího Ciencialy. V rozhovoru, který poskytl na konci července firemnímu týdeníku Třinecký hutník, hovořil o pojišťovně a nátlakovou kampaň v železárnách potvrdil. "Je pravdou, že mnozí dealeři si nábor představovali po svém. To byla obrovská chyba a svým jednáním poškodili dobré jméno pojišťovny. Osobně jejich postup odsuzuji a něco podobného se v budoucnu nesmí opakovat. Bohužel docházelo i k vyhrožování ztrátou zaměstnání."
ČTĚTE TAKÉ: Dva finanční žraloci chtějí zdravotní pojišťovnu
I po jeho vystoupení ale nátlak na zaměstnance pokračoval. Dvacátého srpna vyšel v Hutníku další příspěvek generálního ředitele. Rozezlený Cienciala uvedl: "Ač jsme jasně řekli, že získávání pojištěnců se nesmí dít cestou vyhrožování, objevují se opět případy, kdy je tato zásada porušována. Veřejně prohlašuji, že vůči lidem, kteří takto postupují a porušují mnou daný slib, nekompromisně zakročím."
Začarovaný kruh
Lidé v Třinci se dnes bojí nejen o to, že přijdou o práci. Mají také obavy, že pojištěnci Agelu budou mít například přednost při čekání na komplikované operace nebo snáze dosáhnou na firemní příspěvek na rekreaci. Zástupci pojišťovny se k celé záležitosti odmítli vyjádřit.
Koho zastupují třinečtí odboráři? Dělníky, nebo Chrenka?
Zajímavě se k celé kauze stavějí odboráři ze železáren. Jejich předseda František Ligocki rozhovor s on-line deníku TÝDEN.CZ odmítl z rodinných důvodů. Jeho kolega Alfréd Kubíček pouze řekl, že o ničem neví. "Mně osobně nikdo nevyhrožoval a ani se na mě s tím neobrátil. Právě jsem se vrátil z dovolené, moc o tom nevím." Sdílnější nebyl ani další z odborářů Josef Matějek. "Vím, že na válcovně něco bylo, ale tam to řešil Franta Ligocki. Jako organizace jsme s tím nic nedělali."
Není nezajímavé, že právě Matějek a další člen vedení odborů v železárnách Richard Gavenda jsou zároveň i členy správní rady pojišťovny Agel.
Foto: profimedia, wemakemedia.cz