Restituce
Církve nyní žádají o skoro 49 tisíc pozemků a 238 staveb
07.11.2013 16:20
Církve a náboženské společnosti požádaly do konce října o téměř 49 tisíc pozemků a 238 staveb. Jednotliví žadatelé, u nichž převažuje římskokatolická církev, podali dvěma desítkám státních institucí celkem 2080 výzev. Další žádosti o vydání majetku mohou církve podle zákona podávat ještě do konce roku. Údaje zveřejnilo ministerstvo kultury.
Nejvíce výzev, 1114, eviduje Státní pozemkový úřad, který musí posoudit žádosti o více než 24 tisíc pozemků a 198 staveb. Lesy České republiky dostaly 867 žádostí o vydání téměř 24 tisíc pozemků a šesti staveb. Čtyři desítky žádostí o 132 pozemků dostalo Povodí Vltavy. Národní památkový ústav dostal pět výzev týkajících se celkem 17 pozemků a osmi staveb; patří k nim třeba na seznamu UNESCO zapsaný kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, o nějž žádá brněnské biskupství.
K budovám, o kterých se v poslední době, především krátce před volbami, mluvilo jako o možném předmětu církevních restitucí, patří také několik objektů v areálu Pražského hradu. Správě Pražského hradu podala Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze výzvy k vydání majetku, aby, jak bylo předjednáno, mohla do budoucna vlastnit budovy, které dnes užívá, řekl Aleš Pištora, mluvčí pražského arcibiskupství, jehož prostřednictvím kapitula žádost podala. Budova Starého probošství, Mladotův dům tvořený dvěma budovami a budova Nového probošství by měly sloužit jako zázemí pro liturgické akce, koncerty a další kulturní projekty spojené s katedrálou.
"Objektů potřebných pro činnost Správy Pražského hradu je kapitula připravena se vzdát a přenechat je státu. Tak jako v roce 2010, je i dnes kardinál (Dominik) Duka veden snahou o dosažení shody, která umožní dobré fungování onoho duchovního, kulturního a státního symbolu, kterým je svatovítský chrám," uvádí mluvčí.
Podle dřívějších vyjádření pozemkového úřadu by stát mohl církvím vrátit až 30.000 hektarů zemědělské půdy. Lesy ČR blokují pro restituce asi 142 tisíc hektarů lesních pozemků, což je zhruba 11 procent lesů, na kterých hospodaří. Církvím by se mohlo vrátit takřka 900 budov, z nichž přes 300 představují zemědělské objekty.
Stát eviduje také několik žádostí o movitý majetek. Národní galerie v Praze dostala celkem osm žádostí o vydání uměleckých děl, jde především o Vyšebrodský oltář nebo obrazy Petra Paula Rubense. Půlroční lhůta, během níž by měla rozhodnout o vydání, uplyne v sobotu. Na středečním jednání NG se zástupci církví se dohodlo, že lhůta pro posouzení žádostí bude prodloužena, žadatelé mají předložit další argumenty dokládající jejich nárok.
Stát vyjednal církevní narovnání a změnu financování se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné snižování platu duchovních ze státního rozpočtu. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.