Letenka a eura na cestu. Stát hledá, jak se zbavit cizinců
25.01.2009 16:30 Původní zpráva
Ještě před rokem stát přihlížel, jak do Česka míří tisíce cizinců za prací. Dnes vymýšlí co nejrafinovanější způsob, jak je poslat zpátky domů. Asijským gastarbeitrům na cestu možná i přibalí pět set eur kapesného.
Šéfka Česko-mongolské společnosti Ariunjargal Dashnyamová naposledy ve čtvrtek objevila v elektronické poště další zoufalý dopis. O pomoc ji žádalo sedmdesát krajanů, kteří žijí v Mladé Boleslavi: jen hodiny je dělily od vystěhování na ulici.
ČTĚTE TAKÉ: Úplatky: padlo první trestní oznámení za bonboniéru
Volání o pomoc už dolehlo i do útrob kanceláří ministerstva vnitra, úřad Ivana Langera (ODS) proto připravil krizový plán. "Je to skutečně velký problém," přiznal oficiálně ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. "A znamená i ohrožení bezpečnosti státu," dodal.
Haišmanovi lidé se bojí, že propuštění cizinci - zejména Vietnamci a Mongolové, kteří jako první doplatili na hospodářskou krizi - se přesunou do ilegality. A v horším případě si na živobytí začnou vydělávat zločinem. "Je nezbytné urychleně vytvořit podmínky pro jejich návrat do země původu," píše se v dosud nezveřejněném ministerském dokumentu, který se TÝDNU podařilo získat.
ČTĚTE TAKÉ: Z propuštěných Vietnamců se na Plzeňsku stávají bezdomovci
Úřednický plán je jednoduchý: pokud cizinec není pro český pracovní trh perspektivní, dostane letenku domů. A nejen to. Jestliže se pro návrat rozhodne dobrovolně, může získat kapesné až pět set eur (podle současného kurzu 14 tisíc korun). Většina cizinců se totiž při cestě za prací zadluží a domů se jim bez peněz vracet nechce.
Kam se ztratí cizinci? |
Ministerstvo vnitra očekává, že do března letošního roku bude v Česku propuštěno 12 tisíc zahraničních pracovníků. Pokud stát nezačne jednat, podle vnitra hrozí, že:
|
Aby ministerský záměr naplnil očekávání, je nadto nutné utáhnout kohoutky, neboť zprostředkovatelské agentury dál vozí do Česka stovky cizinců bez ohledu na to, že pro ně nenajdou zaměstnání. Vnitro proto navrhuje dočasně omezit udělování dlouhodobých víz. Kromě toho chce prověřit jednu agenturu po druhé a současně je přinutit ke spolupráci. "Musejí nést odpovědnost za lidi, které sem přivezou," komentoval to Haišman.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.