Ani za pět měsíců české úřady neudaly dva tisíce letenek a obálek s pětiseteurovým kapesným, jimiž chtěly přimět k návratu domů cizince, kteří u nás ztratili povolení k pobytu. Stovky cizinců, kteří - hlavně kvůli krizi a propouštění - přišli o české povolení k pobytu, v zemi dál zůstávají. Maskují se jako studenti.
"V rámci projektu dobrovolných návratů opustilo území České republiky 1462 osob," vypočítává Vladimír Řepka z ministerstva vnitra čísla z letošního května. Bezprizorných cizinců u nás zůstává podstatně víc. A spíše než letenka domů je zajímá, jak si prodloužit pobyt. Zprostředkovatelé to dobře vědí. Služby proto vynalézavě přizpůsobili době: místo práce začali nabízet studium.
ČTĚTE TAKÉ: Jeďte domů, vyzve vnitro nelegální cizince ve filmu
Letenka a eura na cestu. Stát hledá, jak se zbavit cizinců
Na dveře kanceláře Jana Kubíčka z Poradny pro integraci před časem zaťukala dvojice Asiatů. Přišli mu představit plán, jak pomoci cizincům bez práce. "Navrhovali mi, že založí školu nebo rekvalifikační kurz," popisuje Kubíček návštěvu. Klienti poradny v jejich plánu figurovali jako budoucí žáci. Zápis do školy je totiž pro cizince bez práce cestou, jak si legalizovat pobyt v zemi. "Samozřejmě by za to ale ti cizinci museli zaplatit. Nešlo by ani tolik o pomoc, jako o snahu vydělat na lidech, kteří mají problémy v souvislosti s hospodářskou krizí," myslí si Kubíček.
Zámecký sen
Mnohem ambicióznější záchranný plán vymyslela firma Kolp, jež se podle obchodního rejstříku šestnáct let zabývá zprostředkovatelskou činností.
"Můžeme nabídnout dlouhodobou pomoc, pokud jde o přijímací zkoušky na školy a placení školného. Přitom si u nás budou moci cizinci brigádně přivydělávat, zajistíme i ubytování, jídlo na dobu čtyř let, a to vše zdarma," stálo v nabídce, již jednatelka firmy Zdeňka Kmošková zaslala přímo mongolské komunitě v Plzni.
Hned stovku lidí chtěla ubytovat na zámku. V dalším e-mailu však návrh dostal realističtější barvy. "Chtěli bychom od každého 11 tisíc dolarů, za to budou mít vše zadarmo," upřesnila Kmošková, kolik stojí čtyřleté "all inclusive".
K TÉMATU: Oddávala nelegálně cizince. Vyvázla s podmínkou
Když se o detaily nabídky zajímal TÝDEN (pod záminkou, že shání ubytování pro tři cizince), pomoc odmítla. "Potřebuji větší pracovní skupinu," zněla odpověď. Pokud by si ale Asiaté našli kolegy-studenty, dostali by slevu. Jako počáteční vklad by stačilo 1400 dolarů na hlavu. "Pomohla bych jim získat půjčku u banky a také stipendium, pomohu jim i se splácením dluhu," láká Kmošková a slibuje, že se o zámecké nájemníky bude dobře starat: za údržbu někdejšího sídla šlechticů hodlá brigádníkům vyplácet gáži, škole se totiž při práci budou věnovat jen okrajově.
Zda je podnikatelka spíš lidumil, nebo zlatokop, neumí posoudit ani odborníci. "Obecně bych ale cizince varoval před jakýmkoli dalším zadlužováním," komentoval počínání firmy Tomáš Haišman z ministerstva vnitra.
Dovoz techniků
Popularity studentských víz si všimli i analytici z ministerstva vnitra. "Některé zastupitelské úřady zaznamenávají zvýšený zájem o studium na konkrétních vzdělávacích institucích v Česku," stojí ve zprávě, která mapuje udělování studentských víz. Ve Vietnamu například stojí v řadě zájemci o kurzy ve středisku Na Trang, odkud rekrutuje své studenty Technická univerzita v Liberci. A právě liberecká škola každoročně hlásí nárůst studentů z řad cizinců. Ze zkušenosti zastupitelských úřadů přitom vyplývá, že 70 procent studentů předem počítá s tím, že školu neukončí.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek