Na Vinohradských hřbitovech to vypadá den před Štědrým dnem trochu nezvykle. Před místní obřadní síní postávají hloučky Vietnamců. Po chvíli čekání začne pohřeb mladého Vietnamce, jenž se stal v Česku první hmatatelnou obětí globální finanční krize. Krajané se složili Pham Huy Sonovi, jenž si před třemi týdny sáhl kvůli existenčním potížím na život, na smuteční obřad i "letenku" zpátky do vlasti.
Scéna těsně před začátkem obřadu trochu připomíná přípravy natáčení filmu. Vietnamská žena, která síň aranžuje, prakticky nesundá telefon z ucha. Do nepřetržitého vyzvánění hekticky udílí poslední příkazy přítomným pomocníkům. Ti obratně přistavují židle či rozmísťují květinové věnce se vzpomínkovými stuhami.
Pouť Pham Huy Sona |
Do Čech přijel Pham Huy Son před sedmi měsíci. Doma ve Vietnamu nechal ženu, děti a také velké dluhy. Získat vstupenku do Česka totiž ve zkorumpovaném Vietnamu stojí několik tisíc dolarů. "Měl slíbeno, že bude v Česku vydělávat patnáct tisíc čistého," popisuje jedna z účastnic pohřbu. Skutečně chvíli pracoval jako brusič. Jenže pak o práci přišel a další už nesehnal. Najít si zaměstnání zkoušel například v Mladé Boleslavi, o příležitost žádal také v pražské Sapě. Nakonec spáchal sebevraždu. |
A ženino snažení má výsledky. Záběr, který se příchozím naskytne, je pro našince exotický: pod křesťanským křížem stojí na katafalku v záplavě květinových věnců rakev, na ní je položena velká fotografie zesnulého Pham Huy Sona a v samotném centru živého obrazu pak na podstavci leží výslužka pro posmrtný život: svaté obrázky, papírové peníze (nikoli pravé, ale napodobenina), mísa se třemi druhy ovoce. To vše bude spolu s tělem spáleno a odesláno do Vietnamu.
Obřad začíná s mírným zpožděním. Prostor cudně zdobený křesťanskými symboly na čtyřicet minut promění ve východní svatyni. Vzduch během chvíle prosytí vonné tyčinky a síní se rozezní zpívané buddhistické modlitby. Orientální nádech pak podtrhuje postava buddhistického mnicha oděného v rouchu okrové barvy.
Bez sociálních hranic
Zoufalý čin mladého Vietnamce probudilo k akci Vietnamce všech společenských kast. Na koženkových lavicích tak vedle sebe usedli prostí dělníci, prosperující podnikatelé i lidé z vietnamské ambasády. Jen málo z nich Pham Huy Sona osobně znalo, jeho příběh se však dotknul všech.
"Neměl tady v Česku žádnou rodinu a pro nás je pohřeb důležitý," vysvětluje solidaritu Nguyen Marl Cuoy z vietnamské ambasády. "Na obřad, přepravu urny a pro jeho rodinu ve Vietnamu jsme přispěli deseti tisíci dolary."
Na posmrtný život vybavili Pham Huy Sona jeho krajané více než bohatě. Alespoň v porovnání s jeho pozemským strádáním. Pražská vietnamská komunita ovšem nezapomněla ani na rodinu zesnulého. Při posledním rozloučení udělali sbírku pro pozůstalé, kterou pošlou spolu s urnou do Vietnamu.
První vlaštovka?
Smutný příběh Pham Huy Sona nemusí být jediným. Stovky cizinců se potýkají s obdobnými obtížemi jako on. "Stále se na mě někdo obrací s prosbou o pomoc. Teď řeším případ mladé ženy, která přišla jako těhotná o práci," popisuje Mongolka Ariunjargal Dashnyam, která v Česku pomáhá svým krajanům.
"Problém je, že zaměstnavatelé ani pracovní agentury nenesou žádnou odpovědnost za pracovníky, které do Česka nalákají," říká Vlastimil Vintr z organizace IOM, která pomáhá imigrantům. Cizinci se tak mohou ze dne na den octnout na ulici.
Foto: Jan Zatorsky